A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Ferie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
Tematyka zajęć feryjnych skupi się wokół zagadnień związanych z historycznym tłem kolei, a także ciekawym pełnym inspiracji zwiedzaniem połączonym z zabawą nie tylko dla najmłodszych.
Przez 7 dni w tygodniu czeka na Was:
zwiedzanie głównej wystawy – poznacie historię kolei w Polsce, obejrzycie zabytkowe lokomotywy i wagony, w tym unikalne egzemplarze parowozów. Pod hasłem: “ Pociągami z przeszłości w przyszłość…”
interaktywne stanowisko symulatora jazdy lokomotywą - “Poczuj się jak prawdziwy Maszynista”
przejażdżka po Trasie Parowozowej – muzeum organizuje przejażdżki zabytkowymi pociągami. “ Trasa edukacyjna dla każdego”
zabawy plenerowe na świeżym powietrzu – gra terenowa inspirowana historią kolei, w której uczestnicy rozwiązują zagadki związane z historią transportu.
sala zabaw Tomek i Przyjaciele pod hasłem "Mali kolejarze-odkrywcy” – dla najmłodszych miłośników zabawa w kulkach z bajkowym tłem oraz budowanie swojej własnej parowozowni z klocków
pokaz maszyn w zabytkowym warsztacie
Ponadto podczas ferii zimowych 2025 zaplanowano:
warsztaty modelarskie – budowanie makiet, które uczestnicy mogą zabrać do domu
warsztaty fotograficzne – nauka robienia zdjęć zabytkom - profesjonalny fotograf opowie o sztuce fotografii w plenerze
wieczór filmowy – projekcja filmu o historii kolei
wieczorne zwiedzanie muzeum
wycieczka śladami kolei w Jaworzynie Śląskiej – spacer po Jaworzynie Śląskiej, gdzie znajdują się historyczne budowle kolejowe oraz elementy infrastruktury związane z dawnym transportem
walentynkowa kolacja kolejowa – wizyta w restauracji, gdzie dania inspirowane są kuchnią podróżników kolejowych
kolejowy koncert ostatkowy – koncert muzyczny z największymi przebojami muzycznymi drogi, czyli ulubione piosenki, które tworzą klimat podróży
kuratorskie zwiedzanie muzeum – 2,5-godzinne zwiedzanie nieznanych na co dzień miejsc w muzeum
dzierzoniow.pl
Miłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcejWładze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
czytaj więcejRozszerzyliśmy zakres prac przy modernizacji ul. Leśnej w Kamiennej Górze. Nad Zalewem powstała zupełnie nowa ścieżka spacerowa o długości ok. 250 metrów.
czytaj więcejWójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej