A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Jedlina - Zdrój wygrała turniej miast, prowadzony na antenie Radia Wrocław. Przeciwnikiem uzdrowiska był Wleń, niewielkie miasteczko z okolic Jeleniej Góry.
Obie miejscowości przedstawiały się w programie Małgorzaty Majeran-Kokott. W rozmowie na żywo wzięli udział burmistrz Jedliny - Zdroju Leszek Orpel i przewodniczący Rady Miejskiej Romuald Wysocki. Na temat podwałbrzyskiego kurortu wypowiadali się do mikrofonu reporterki Radia Wrocław dyrektor Centrum Kultury Andrzej Gniatkowski, entuzjastka historii miasta Alicja Gisterek, znawca gry w bule Edmund Brniak, a także szefowa związku emerytów Czesława Nowak i radny Stanisław Słoniewski.
Przez dwie kolejne soboty do programu mogli dzwonić słuchacze i opowiadać o swoim mieście. Jak nietrudno się domyślić, były to wyłącznie wypowiedzi pozytywne. O zwycięstwie zdecydowały sms-y, wysyłane przez słuchaczy na swojego faworyta.
- Przygniatająca większość sms-sów została wysłana na rzecz Jedliny – mówi redaktor Małgorzata Majeran-Kokott.
Ale najbardziej zaskakująca okazała się reakcja mieszkańców Wlenia, którzy, jak sami mówią -zauroczeni opowieściami Romualda Wysockiego - postanowili sami się przekonać o walorach krajoznawczych i uzdrowiskowych Jedliny. Wybrali się do Jedliny 11 stycznia, a efekty tej wizyty natychmiast umieścili na stronach internetowych, przesyłając odpowiedni plik także na e-mailowy adres Urzędu Miejskiego w Jedlinie - Zdroju. I, jak się okazało, gorąco Jedlinę pochwalili. Za pomysłowo oznakowane ulice, za ścieżki spacerowe, tor saneczkowy, czystość i porządek. Ogromne uznanie gości z Wlenia zdobyła też organizacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i fakt, że wolontariusze pojawili się nawet w małych wioskach.
- To wszystko dowodzi, że można żyć z turystyki, tylko trzeba mieć coś do zaoferowania – konkludują mieszkańcy Wlenia. Jedlinie gratulujemy!
szela / 30minut
gość 2009.03.26 10:14:10 IP: 87.105.249.173 | Jeżeli te potłuczone butelki, puszki, papiery nazwali porządkiem i czystością to chyba widzieli tylko to co im pozwolono. |
- Od pierwszego dnia wiosny zapraszamy Mieszkańców Głuszycy do korzystania z rowerów elektrycznych wypożyczanych w Centrum Kultury - informuje burmistrz Roman Głód.
Wypożyczalnia rowerów elektrycznych w Głuszycy czynna jest od 21 marca do 31 października w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 10.00 oraz w godz. 14:30 - 16:00.
Istnieje możliwość rezerwacji rowerów telefonicznie, dzwoniąc pod numer 503 102 817.
W piątek 24 sierpnia 2018r. rozpoczyna się Miedzianka Fest - Festiwal Reportażu, który kolejny rok skupiać będzie czołówkę krajowych reporterów i pisarzy. Wśród gości znaleźli się m.in. Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, a także organizatorzy Filip Springer i Olga Gitkiewicz.
Miedzianka to miasto, które zniknęło z powierzchni ziemi oraz z map za sprawą rabunkowego wydobycia uranu, którego wydobyte rudy zostały w całości wywiezione do Związku Radzieckiego. Na skutek katastrofy górniczej w latach 70-tych ubiegłego wieku mieszkańców Miedzianki przesiedlono do Jeleniej Góry, a w Miedziance pozostał jedynie Kościół i… browar. Za sprawą Filipa Springera i jego reportażu (Miedzianka – historia znikania) co roku do byłego miasteczka niedaleko Jeleniej Góry ściągają tłumy chętnych na spotkania z literaturą faktu. W tym roku głównym hasłem wydarzenia będzie „Krajobraz opowieści”.
W ramach projektu "Perfekcyjne Polonika. Ważne dzieła kultury Polskiej" w Pałacu Jedlinka odbędzie się kolejna wystawa. Po księdze Kazimierza Siemienowicza "Wielkiej sztuki artylerii część pierwsza" z 1650 roku i rękopisie listu generała Jana Henryka Dąbrowskiego przyszedł czas na Biblię Leopolity.
czytaj więcejZasypane wejścia i zamknięte stalowe drzwi podziemi Zamku Książ już w tym roku otworzą się dla turystów! 27 lutego 2018 r. Prezes Zamku Książ, Anna Żabska, podpisała umowę z wykonawcą na budowę wejścia turystycznego do podziemi zamku.
Realizacja „Zabudowy wejścia turystycznego do zlokalizowanych na poziomie ‘- 50,0 m’ podziemi Zamku Książ w Wałbrzychu” to zdecydowanie najbardziej wyczekiwana zamkowa inwestycja. Poprzedzono ją trwającymi prawie trzy lata staraniami, w trakcie których uzyskano odpowiednie zezwolenia, wykonano ekspertyzy i przygotowano projekt budowlany. Wykonawca, któremu udzielono zamówienia publicznego to firma TWS GB Sp. z o.o. Sp. k. z Wrocławia.
Kilkuletnia praca przygotowawcza zakończyła się sukcesem i zaowocowała zajęciem trzeciego miejsca w konkursie na najlepsze projekty rewitalizacyjne Aglomeracji Wałbrzyskiej i uzyskała dofinansowanie w wysokości ponad 1 600 000 złotych z UE.
Jedlina-Zdrój jest jedyną gminą w powiecie wałbrzyskim, która otrzymała dofinansowanie. Całkowita wartość projektu to prawie 1 900 000 zł. W ramach tego projektu przewiduje się rewitalizację Alei Niepodległości – wycinkę i ogławianie drzew, renowację alejek i terenów zielonych. Planowane jest również uporządkowanie terenów nieutwardzonych w otoczeniu uzdrowiska i zbudowanie dodatkowych miejsc postojowych. Wyremontowana ma być ścieżka łącząca ul. Piastowską z ul. Piękną (tzw. „Basenowa”) oraz pobocza ulicy Sienkiewicza. Całkowitemu przeobrażeniu ulegnie teren podwórek przy ulicy Piastowskiej 35-41. W ramach projektu odrestaurowany będzie kiosk przy ul. Sienkiewicza 1 oraz wyremontowane budynki po dawnej rozlewni wód przy ulicy Poznańskiej 8, a niepełnosprawni uzyskają dostęp do budynku Centrum Kultury.