A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Pałac Tielscha - przez wielu zapomniany, stary obiekt, leżący przy jednej z głównych ulic Wałbrzycha - odradza się. Właściciel, który wykupił Pałac Tielscha, deklaruje, że budynek już niebawem odzyska swój dawny blask.
Wielu mieszkańców miasta zastanawiało się co znajdzie się w pomieszczeniach średniowiecznego pałacu. My rozwiewamy wszelkie podejrzenia i domysły. Zaznaczamy przy tym, że właściciel obiektu nie wyraził zgody na ujawnienie swojego wizerunku oraz danych osobowych publicznie
- Tielsch wybudował ten pałac w 1870 roku z przeznaczeniem na biurowiec dla swojej firmy. Obecnie próbujemy odrestaurować ten budynek, a przeznaczenie będzie identyczne tak jak przyświecało to Tielschowi. Będą się tutaj znajdować pod ekskluzywne biura do wynajęcia – mówi nowy właściciel Pałacu, który chce pozostać anonimowy.
Na razie trwają intensywne prace przy odnowieniu zewnętrznej części budynku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a pogoda nie pokrzyżuje planów robotnikom to ta część prac zostanie zakończona pod koniec czerwca. Czasu niewiele, a zakres prac jest dość spory.
– W tej chwili robimy przede wszystkim elewacje. Jest ona dość skomplikowana, ale jakoś dajemy sobie radę. Wszystkie te opierzenia są wymieniane, ludzie robią też dach. W środku również są prowadzone roboty, część pomieszczeń jest tynkowana i szpachlowana. Wymieniliśmy już instalację elektryczną. Częściowo wymieniane są także stropy – wylicza zakres prac Janusz Promiński, wykonawca robót w obiekcie.
Wszelkie roboty związane z renowacją obiektu nadzorowane są przez delegaturę Dolnośląskiego Urzędu Ochrony Zabytków z siedzibą w Wałbrzychu. Kierownictwo tego podmiotu zadowolone jest z postępu przeprowadzanych systematycznie prac.
– Poprzedni właściciel, czyli Polskie Koleje Państwowe, obiekt bardzo zaniedbał i była obawa, że doprowadzi go do ruiny. Tak się złożyło, że nowy właściciel od razu przystąpił do prac. W tej chwili wydane jest pozwolenie na remont dachu, na prace nad tynkami, wymianę stolarki okiennej. Prace te są prowadzone dość pieczołowicie – podkreśla Barbara Nowak – Obelinda – kierownik DUOZ Delegatura w Wałbrzychu.
Barbara Nowak – Obelinda jak na razie nie widzi przeciwwskazań odnośnie dalszej renowacji obiektu. Wewnątrz budynku w chwili obecnej także prowadzone są prace. Poszczególne sale pałacu w miarę upływu czasu mają być sukcesywnie odrestaurowywane aż do momentu kiedy pałac zostanie oddany do użytku. Pomieszczeń takich jest dużo, a ich liczba na pewno nie jest przypadkowa.
– Osoba, która projektowała ten budynek, maiła na celu nie przypadkową ilość okien i drzwi. Jest tutaj po 100takich elementów. Specyfika tego budynku do prawdy jest bardzo ciekawa z tego względu, że na przykład sal hol zrobiony jest w kształcie koła – dodaje właściciel Pałacu Tielscha.
Właścicielowi obiektu zależy na tym by wszystkie osoby, które interesują się historią Pałacu Tielscha przesyłały zdjęcia oraz dokumenty świadczące o jego istnieniu. Dane takie mogą pomóc w dalszej fazie restaurowania tego zabytku. Potrzebne do tego celu dane kontaktowe są dostępne na stronie internetowej www.palac.walbrzych.pl.
Norbert Grabowski / 30minut
asior 2009.06.18 07:08:56 IP: 83.14.173.213 | Śriedniowiecze w Wałbrzychu trwało co najmniej do 1870r.??? BRAWO |
Burmistrz Głuszycy, Roman Głód, podpisał umowę z firmą "BIKOP" Usługi Ziemno-Budowlane Piotr Bieszczad na realizację zadania pod nazwą „Utrzymanie koryta rzeki Bystrzyca w gminie Głuszyca”.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy na profil facebookowy Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju, na którym znajdziecie Państwo wiele ciekawych informacji na temat miasta. Wśród ostatnich informacji między innymi: Szczawieński zakład serwatkowy, włoskie noce w Parku Zdrojowym czy też pomnik w Parku Szwedzkim.
czytaj więcejStraż Miejska przypomina, że w związku z trwającym okresem lęgowym ptaków obowiązuje zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień dla ptaków oraz niszczenia ich jaj, postaci młodocianych lub form rozwojowych.
czytaj więcejMiło nam poinformować, że Karpacz zajął zaszczytne 5. miejsce w najnowszym Rankingu Najbogatszych Samorządów 2023!
czytaj więcejPrzy ul. Władysława Andersa w malowniczej Jedlinie-Zdroju powstaje nowy budynek wielorodzinny, który zaoferuje 44 nowoczesne mieszkania, idealne dla rodzin i osób ceniących komfort oraz spokój. Planowana data zakończenia inwestycji to trzeci kwartał 2025 roku, co oznacza, że już niedługo będziesz mógł zamieszkać w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Dolnym Śląsku.
czytaj więcej