A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Pałac Tielscha - przez wielu zapomniany, stary obiekt, leżący przy jednej z głównych ulic Wałbrzycha - odradza się. Właściciel, który wykupił Pałac Tielscha, deklaruje, że budynek już niebawem odzyska swój dawny blask.
Wielu mieszkańców miasta zastanawiało się co znajdzie się w pomieszczeniach średniowiecznego pałacu. My rozwiewamy wszelkie podejrzenia i domysły. Zaznaczamy przy tym, że właściciel obiektu nie wyraził zgody na ujawnienie swojego wizerunku oraz danych osobowych publicznie
- Tielsch wybudował ten pałac w 1870 roku z przeznaczeniem na biurowiec dla swojej firmy. Obecnie próbujemy odrestaurować ten budynek, a przeznaczenie będzie identyczne tak jak przyświecało to Tielschowi. Będą się tutaj znajdować pod ekskluzywne biura do wynajęcia – mówi nowy właściciel Pałacu, który chce pozostać anonimowy.
Na razie trwają intensywne prace przy odnowieniu zewnętrznej części budynku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a pogoda nie pokrzyżuje planów robotnikom to ta część prac zostanie zakończona pod koniec czerwca. Czasu niewiele, a zakres prac jest dość spory.
– W tej chwili robimy przede wszystkim elewacje. Jest ona dość skomplikowana, ale jakoś dajemy sobie radę. Wszystkie te opierzenia są wymieniane, ludzie robią też dach. W środku również są prowadzone roboty, część pomieszczeń jest tynkowana i szpachlowana. Wymieniliśmy już instalację elektryczną. Częściowo wymieniane są także stropy – wylicza zakres prac Janusz Promiński, wykonawca robót w obiekcie.
Wszelkie roboty związane z renowacją obiektu nadzorowane są przez delegaturę Dolnośląskiego Urzędu Ochrony Zabytków z siedzibą w Wałbrzychu. Kierownictwo tego podmiotu zadowolone jest z postępu przeprowadzanych systematycznie prac.
– Poprzedni właściciel, czyli Polskie Koleje Państwowe, obiekt bardzo zaniedbał i była obawa, że doprowadzi go do ruiny. Tak się złożyło, że nowy właściciel od razu przystąpił do prac. W tej chwili wydane jest pozwolenie na remont dachu, na prace nad tynkami, wymianę stolarki okiennej. Prace te są prowadzone dość pieczołowicie – podkreśla Barbara Nowak – Obelinda – kierownik DUOZ Delegatura w Wałbrzychu.
Barbara Nowak – Obelinda jak na razie nie widzi przeciwwskazań odnośnie dalszej renowacji obiektu. Wewnątrz budynku w chwili obecnej także prowadzone są prace. Poszczególne sale pałacu w miarę upływu czasu mają być sukcesywnie odrestaurowywane aż do momentu kiedy pałac zostanie oddany do użytku. Pomieszczeń takich jest dużo, a ich liczba na pewno nie jest przypadkowa.
– Osoba, która projektowała ten budynek, maiła na celu nie przypadkową ilość okien i drzwi. Jest tutaj po 100takich elementów. Specyfika tego budynku do prawdy jest bardzo ciekawa z tego względu, że na przykład sal hol zrobiony jest w kształcie koła – dodaje właściciel Pałacu Tielscha.
Właścicielowi obiektu zależy na tym by wszystkie osoby, które interesują się historią Pałacu Tielscha przesyłały zdjęcia oraz dokumenty świadczące o jego istnieniu. Dane takie mogą pomóc w dalszej fazie restaurowania tego zabytku. Potrzebne do tego celu dane kontaktowe są dostępne na stronie internetowej www.palac.walbrzych.pl.
Norbert Grabowski / 30minut
asior 2009.06.18 07:08:56 IP: 83.14.173.213 | Śriedniowiecze w Wałbrzychu trwało co najmniej do 1870r.??? BRAWO |
Wiosna to wyjątkowy czas, w którym przyroda budzi się do życia, a wraz z nią pojawia się wiele możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednak to też moment konkretnych zagrożeń zdrowotnych, które mogą zaburzyć radość związaną z nadejściem ciepłych dni. Na co uważać w szczególności i jakie są sprawdzone metody prewencyjne, które pomogą uchronić się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami?
czytaj więcejW dzisiejszych czasach, gdy życie staje się coraz bardziej intensywne, a tempo codziennych obowiązków nieustannie rośnie, często w głowach wielu osób, których rodzice z roku na rok stają się coraz mniej samodzielni, pojawia się pytanie, jak zapewnić im odpowiednią opiekę, aby nie czuli się pozostawieni samym sobie.
Z troski o komfort i bezpieczeństwo bliskich często poszukujemy alternatyw, które pozwolą zapewnić starszym osobom godne życie, pełne szacunku i ciepła, kiedy my - zapracowani, zajęci pracą i rodziną, często sami nie w pełni zdrowia i sił, nie możemy zamieszkać z rodzicami i zapewnić im wystarczającej opieki, uwagi i czasu. Coraz częściej mówi się o domach opieki, które wbrew obiegowym opiniom, nie są miejscami odizolowanymi od życia, lecz przestrzeniami, gdzie seniorzy mogą czuć się pełnoprawnymi członkami społeczności. Takie ośrodki oferują opiekę medyczną, bogatą ofertę zajęć rehabilitacyjnych, towarzyskich, a także przestrzeń do rozwoju osobistego.
Warto więc zastanowić się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla naszych bliskich, aby mogli cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem w okresie "Jesieni Życia".
W naszym regionie jednym z miejsc łączących nowoczesne podejście do opieki z domową atmosferą, jest Dom Seniora JANTAR.
Od 28 marca ponownie będzie można podziwiać widoki z wieży na Chełmcu. Jak informuje Urząd Miasta Szczawno-Zdrój, obiekt będzie otwarty w piątki, soboty i niedziele w godzinach 10:00-18:00, o ile pozwolą na to warunki pogodowe. W ubiegłym roku wieża była dostępna do początków listopada, także w dni świąteczne i podczas długich weekendów. Wstęp na nią pozostaje bezpłatny, podobnie jak w poprzednich latach.
czytaj więcejMiejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie rozpoczyna przygotowania do organizacji IV edycji Bielawskiego Jarmarku Wielkanocnego, który odbędzie się 13 kwietnia 2025 roku w Parku Miejskim. Zapraszamy do współpracy wystawców, w szczególności: rękodzielników, szkoły, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców oraz mieszkańców Bielawy. Jarmark połączony będzie z Targami Rarytasów Regionalnych, podczas których zaopatrzyć będzie się można w różne spożywcze produkty regionalne.
czytaj więcejMiłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcej