A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Pałac Tielscha - przez wielu zapomniany, stary obiekt, leżący przy jednej z głównych ulic Wałbrzycha - odradza się. Właściciel, który wykupił Pałac Tielscha, deklaruje, że budynek już niebawem odzyska swój dawny blask.
Wielu mieszkańców miasta zastanawiało się co znajdzie się w pomieszczeniach średniowiecznego pałacu. My rozwiewamy wszelkie podejrzenia i domysły. Zaznaczamy przy tym, że właściciel obiektu nie wyraził zgody na ujawnienie swojego wizerunku oraz danych osobowych publicznie
- Tielsch wybudował ten pałac w 1870 roku z przeznaczeniem na biurowiec dla swojej firmy. Obecnie próbujemy odrestaurować ten budynek, a przeznaczenie będzie identyczne tak jak przyświecało to Tielschowi. Będą się tutaj znajdować pod ekskluzywne biura do wynajęcia – mówi nowy właściciel Pałacu, który chce pozostać anonimowy.
Na razie trwają intensywne prace przy odnowieniu zewnętrznej części budynku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a pogoda nie pokrzyżuje planów robotnikom to ta część prac zostanie zakończona pod koniec czerwca. Czasu niewiele, a zakres prac jest dość spory.
– W tej chwili robimy przede wszystkim elewacje. Jest ona dość skomplikowana, ale jakoś dajemy sobie radę. Wszystkie te opierzenia są wymieniane, ludzie robią też dach. W środku również są prowadzone roboty, część pomieszczeń jest tynkowana i szpachlowana. Wymieniliśmy już instalację elektryczną. Częściowo wymieniane są także stropy – wylicza zakres prac Janusz Promiński, wykonawca robót w obiekcie.
Wszelkie roboty związane z renowacją obiektu nadzorowane są przez delegaturę Dolnośląskiego Urzędu Ochrony Zabytków z siedzibą w Wałbrzychu. Kierownictwo tego podmiotu zadowolone jest z postępu przeprowadzanych systematycznie prac.
– Poprzedni właściciel, czyli Polskie Koleje Państwowe, obiekt bardzo zaniedbał i była obawa, że doprowadzi go do ruiny. Tak się złożyło, że nowy właściciel od razu przystąpił do prac. W tej chwili wydane jest pozwolenie na remont dachu, na prace nad tynkami, wymianę stolarki okiennej. Prace te są prowadzone dość pieczołowicie – podkreśla Barbara Nowak – Obelinda – kierownik DUOZ Delegatura w Wałbrzychu.
Barbara Nowak – Obelinda jak na razie nie widzi przeciwwskazań odnośnie dalszej renowacji obiektu. Wewnątrz budynku w chwili obecnej także prowadzone są prace. Poszczególne sale pałacu w miarę upływu czasu mają być sukcesywnie odrestaurowywane aż do momentu kiedy pałac zostanie oddany do użytku. Pomieszczeń takich jest dużo, a ich liczba na pewno nie jest przypadkowa.
– Osoba, która projektowała ten budynek, maiła na celu nie przypadkową ilość okien i drzwi. Jest tutaj po 100takich elementów. Specyfika tego budynku do prawdy jest bardzo ciekawa z tego względu, że na przykład sal hol zrobiony jest w kształcie koła – dodaje właściciel Pałacu Tielscha.
Właścicielowi obiektu zależy na tym by wszystkie osoby, które interesują się historią Pałacu Tielscha przesyłały zdjęcia oraz dokumenty świadczące o jego istnieniu. Dane takie mogą pomóc w dalszej fazie restaurowania tego zabytku. Potrzebne do tego celu dane kontaktowe są dostępne na stronie internetowej www.palac.walbrzych.pl.
Norbert Grabowski / 30minut
asior 2009.06.18 07:08:56 IP: 83.14.173.213 | Śriedniowiecze w Wałbrzychu trwało co najmniej do 1870r.??? BRAWO |
- Od pierwszego dnia wiosny zapraszamy Mieszkańców Głuszycy do korzystania z rowerów elektrycznych wypożyczanych w Centrum Kultury - informuje burmistrz Roman Głód.
Wypożyczalnia rowerów elektrycznych w Głuszycy czynna jest od 21 marca do 31 października w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 10.00 oraz w godz. 14:30 - 16:00.
Istnieje możliwość rezerwacji rowerów telefonicznie, dzwoniąc pod numer 503 102 817.
W piątek 24 sierpnia 2018r. rozpoczyna się Miedzianka Fest - Festiwal Reportażu, który kolejny rok skupiać będzie czołówkę krajowych reporterów i pisarzy. Wśród gości znaleźli się m.in. Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, a także organizatorzy Filip Springer i Olga Gitkiewicz.
Miedzianka to miasto, które zniknęło z powierzchni ziemi oraz z map za sprawą rabunkowego wydobycia uranu, którego wydobyte rudy zostały w całości wywiezione do Związku Radzieckiego. Na skutek katastrofy górniczej w latach 70-tych ubiegłego wieku mieszkańców Miedzianki przesiedlono do Jeleniej Góry, a w Miedziance pozostał jedynie Kościół i… browar. Za sprawą Filipa Springera i jego reportażu (Miedzianka – historia znikania) co roku do byłego miasteczka niedaleko Jeleniej Góry ściągają tłumy chętnych na spotkania z literaturą faktu. W tym roku głównym hasłem wydarzenia będzie „Krajobraz opowieści”.
W ramach projektu "Perfekcyjne Polonika. Ważne dzieła kultury Polskiej" w Pałacu Jedlinka odbędzie się kolejna wystawa. Po księdze Kazimierza Siemienowicza "Wielkiej sztuki artylerii część pierwsza" z 1650 roku i rękopisie listu generała Jana Henryka Dąbrowskiego przyszedł czas na Biblię Leopolity.
czytaj więcejZasypane wejścia i zamknięte stalowe drzwi podziemi Zamku Książ już w tym roku otworzą się dla turystów! 27 lutego 2018 r. Prezes Zamku Książ, Anna Żabska, podpisała umowę z wykonawcą na budowę wejścia turystycznego do podziemi zamku.
Realizacja „Zabudowy wejścia turystycznego do zlokalizowanych na poziomie ‘- 50,0 m’ podziemi Zamku Książ w Wałbrzychu” to zdecydowanie najbardziej wyczekiwana zamkowa inwestycja. Poprzedzono ją trwającymi prawie trzy lata staraniami, w trakcie których uzyskano odpowiednie zezwolenia, wykonano ekspertyzy i przygotowano projekt budowlany. Wykonawca, któremu udzielono zamówienia publicznego to firma TWS GB Sp. z o.o. Sp. k. z Wrocławia.
Kilkuletnia praca przygotowawcza zakończyła się sukcesem i zaowocowała zajęciem trzeciego miejsca w konkursie na najlepsze projekty rewitalizacyjne Aglomeracji Wałbrzyskiej i uzyskała dofinansowanie w wysokości ponad 1 600 000 złotych z UE.
Jedlina-Zdrój jest jedyną gminą w powiecie wałbrzyskim, która otrzymała dofinansowanie. Całkowita wartość projektu to prawie 1 900 000 zł. W ramach tego projektu przewiduje się rewitalizację Alei Niepodległości – wycinkę i ogławianie drzew, renowację alejek i terenów zielonych. Planowane jest również uporządkowanie terenów nieutwardzonych w otoczeniu uzdrowiska i zbudowanie dodatkowych miejsc postojowych. Wyremontowana ma być ścieżka łącząca ul. Piastowską z ul. Piękną (tzw. „Basenowa”) oraz pobocza ulicy Sienkiewicza. Całkowitemu przeobrażeniu ulegnie teren podwórek przy ulicy Piastowskiej 35-41. W ramach projektu odrestaurowany będzie kiosk przy ul. Sienkiewicza 1 oraz wyremontowane budynki po dawnej rozlewni wód przy ulicy Poznańskiej 8, a niepełnosprawni uzyskają dostęp do budynku Centrum Kultury.