A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Zapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA, który w tym roku odbędzie się w dniach 30 listopada - 6 grudnia!
SOBOTA, 30 LISTOPADA 2024
18:00 – Barbórkowa Nocna Szychta *
21:00 – BASSBÓRKA 2024 DJ 's– impreza współtworzona z Underground Wałbrzych. Wystapią: JOT, PSK, RAD74NICE, UHMT: NOISEMAN, LUCC, QUES Wstęp 15 zł (bilety do zakupienia na miejscu w dniu imprezy). Zachęcamy tego wieczoru do wsparcia wałbrzyskiego schroniska dla zwierząt.
NIEDZIELA, 1 GRUDNIA 2024
12:00-17:00 – Szychta Rodzinna – w niedzielę zapraszamy do świętowania całe rodziny na Szychtę Rodzinną do Kuźni. Tworzenie własnego czako, questing górniczy, warsztaty ceramiczne i plastyczne, fotobudka, animacje będą przeplatane spotkaniami z górnikami. Wstęp wolny.
PONIEDZIAŁEK, 2 GRUDNIA 2024
11:00-13:00 – Szychta Szkolna – Tego dnia tradycyjnie zaprosimy wałbrzyskie szkoły na uroczystą Szychtę Szkolną. Nie zabraknie zabawy połączonej z nauką i pokazem górniczych barbórkowych tradycji. Całe wydarzenie odbędzie się z zachowaniem tradycji górniczych uroczystości, z pasowaniem na młodych gwarków, orkiestrą górniczą i poznaniem górniczych opowieści o ich ciężkiej pracy w Wałbrzychu.
ŚRODA, 4 GRUDNIA 2024
12:00 – Uroczysta Barbórkowa Msza Święta – Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu
13:30 – Wielka Parada Górnicza wraz z uroczystościami pod Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego – podczas parady odbędzie się również konkurs dla szkół na najlepszy ubiór górniczy.
17:00 – Tradycyjna Górnicza Karczma Piwna, Łaźnia Łańcuszkowa – wstęp wyłącznie dla mężczyzn, bilety do nabycia w kasach biletowych Starej Kopalni.
CZWARTEK, 5 grudnia
17:00 – Wernisaż wystawy Wybuch pyłu – Galeria w Podziemiu, BWA – wstęp wolny
PIĄTEK, 6 GRUDNIA 2024
10:00-18:00 – Górniczy Mikołaj w Starej Kopalni * – warsztaty, animacje, dmuchańce
*wydarzenia płatne.
Do zobaczenia 🖤
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Zamek Książ, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, KKS Bartnica.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Starosta Wałbrzyski, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław oraz portal Wałbrzych24.
starakopalnia.pl
31 lipca 2019 r., w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, podpisany został list intencyjny, w którym Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz przedstawiciele kilku innych gmin (w tym Bielawy) zadeklarowali współpracę w kontekście przejmowania i rewitalizacji przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego linii kolejowych, aby m.in. wspólnie przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu i zadbać o rozwój turystyki i potencjału gospodarczego regionu.
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA, który w tym roku odbędzie się w dniach 30 listopada - 6 grudnia!
czytaj więcejOd 2019 r. podejmowane są intensywne działania, które mają przyczynić się do wzrostu atrakcyjności terenów położonych wokół byłego zbiornika wody przemysłowej "Sudety" (obecnie Jeziora Bielawskiego).
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcej