A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Od 2019 r. podejmowane są intensywne działania, które mają przyczynić się do wzrostu atrakcyjności terenów położonych wokół byłego zbiornika wody przemysłowej "Sudety" (obecnie Jeziora Bielawskiego).
W latach 2019 - 2021, na terenach byłego Ośrodka Wypoczynkowego Włókniarzy "Sudety", zrealizowano szereg przedsięwzięć prowadzących do wzbogacenia oferty turystycznej, przy jednoczesnej próbie jej komercjalizacji. Część inwestycji realizowana była przez Gminę Bielawa, a pozostałe przez sektor prywatny.
Wszystkie dotychczasowe działania wdrażano jednak tylko w formule "ad hoc", ponieważ brak było kompleksowego planu zagospodarowania całości terenów zlokalizowanych nad bielawskim akwenem.
Aby zmienić tę niekorzystną sytuację w 2021 r. podpisana została umowa z firmą 7sgroup sp. z o.o. sp.k. z Wrocławia na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej dla kompleksu Campingu "Sudety", zlokalizowanego przy ul. Wysokiej w Bielawie.
W kwietniu 2022 r. wrocławska spółka przedstawiła rozwiązania funkcjonalne dla 8 obszarów, w tym:
STREFA A – PLAŻA - KORTY - wprowadzono rozwiązania poprawiające funkcjonalność obszaru oraz zaprojektowano 2 obiekty z funkcją gastronomiczną i noclegową
STREFA B – MARINA - zaprojektowano kompleks mariny wraz zapleczem biurowym, magazynowym i sanitarnym oraz zagospodarowaniem terenu wzdłuż linii brzegowej
STREFA C – WEJŚCIOWA - zaprojektowano rozbudowę istniejącej strefy wejściowej poprzez budynek biurowo magazynowy z funkcją recepcji dla Campingu "Sudety" oraz miejsca postojowe
STREFA D – GASTRONOMICZNA
- zaprojektowano przebudowę i rozbudowę istniejącego budynku pod funkcję restauracyjną z węzłem sanitarnym wraz z funkcją noclegową
STREFA E – IMPREZY PLENEROWE - zaprojektowano strefę przeznaczoną do organizowania kulturalnych i sportowych imprez plenerowych
STREFA F – CAMPING - zaprojektowano:
- strefę plaży wzdłuż linii brzegowej z wygrodzeniem terenu
- strefę campingu (namioty, campery, domki letniskowe, węzły sanitarne, węzły kuchenne, miejsca do grillowania, wygrodzenie obszaru i inne niezbędne obiekty)
STREFA G – DROGA DOJAZDOWA
- zaprojektowano układ komunikacyjny wraz z uzbrojeniem terenu
- przewidziano możliwość rozbudowy i skomunikowania strefy campingowej z działką o numerze ewidencyjnym 1197 obręb Fabryczna w Bielawie (oznaczona na mapie poglądowej liniami
przerywanymi)
STREFA H – WYSPA - zaprojektowano rozwiązania poprawiające funkcjonalność obszaru
30.X.2024 r. rozpoczęta została realizacja inwestycji pn. "Rewitalizacja terenów wokół byłego zbiornika wody przemysłowej "Sudety" w Bielawie - etap I". W ramach przedsięwzięcia, w STREFIE F – CAMPING, wykonana zostanie makroniwelacja terenu, która doprowadzi do kaskadowego ukształtowania poszczególnych tarasów biwakowych. Planuje się również uzbrojenie obszaru w energię elektryczną oraz w przyłącza wodno-kanalizacyjne.
Dotychczas na bielawskim Campingu "Sudety" funkcjonowało zaledwie wydzielonych 20 parceli, które można było rezerwować ze stosownym wyprzedzeniem. Niestety ukształtowanie pozostałego obszaru nie dawało już takiej możliwości i część potencjalnych klientów, planując wcześniej swoje wakacje, rezygnowało z przyjazdu do Bielawy, z uwagi na brak gwarancji miejsca do zakwaterowania.
Dzięki realizacji przedmiotowego zakresu rzeczowego, która pozwoli na wydzielenie ponad 100 samodzielnych parceli, bielawski kompleks rekreacyjno - wypoczynkowy zyska nie tylko nową estetykę, ale przede wszystkim funkcjonalność, która da możliwość dalszej komercjalizacji campingu.
Wykonawcą zadania jest konsorcjum bielawskich firm QUOOS Sp. z o.o. oraz TOM-TRANS. Całkowita wartość inwestycji opiewa na 7.499.968,64 zł. Co ważne Gminie Bielawa udało się pozyskać na ten cel dofinansowanie ramach Rządowego Funduszu pn. "Polski Ład", w kwocie 2.000.000 zł, która stanowi 26,7 % wszystkich kosztów. Zakończenie robót zaplanowano na II kwartał 2025 r.
um.bielawa.pl
31 lipca 2019 r., w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, podpisany został list intencyjny, w którym Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz przedstawiciele kilku innych gmin (w tym Bielawy) zadeklarowali współpracę w kontekście przejmowania i rewitalizacji przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego linii kolejowych, aby m.in. wspólnie przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu i zadbać o rozwój turystyki i potencjału gospodarczego regionu.
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA, który w tym roku odbędzie się w dniach 30 listopada - 6 grudnia!
czytaj więcejOd 2019 r. podejmowane są intensywne działania, które mają przyczynić się do wzrostu atrakcyjności terenów położonych wokół byłego zbiornika wody przemysłowej "Sudety" (obecnie Jeziora Bielawskiego).
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcej