A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
W trosce o odwiedzających wieżę dzierżoniowskiego ratusza miasto zamontowało na jej balustradzie ochronną barierkę ze stali nierdzewnej ze stalowymi linkami. Poprawi ona bezpieczeństwo tych, którzy z wysokości 47 m będą chcieli podziwiać panoramę okolicy.
Zbudowana na planie kwadratu wieża to początkowy punkt Traktu Smoka, prowadzącego po zabytkowych obiektach Dzierżoniowa. To doskonałe miejsce, by z góry zlokalizować najpiękniejsze i najważniejsze miejskie obiekty i podziwiać przepiękne panoramy całej Kotliny Dzierżoniowskiej z zamykającymi ją Górami Sowimi, Masywem Ślęży, Wzgórzami Kiełczyńskimi i Gilowskimi.
Na początku XVII wieku wieża — dzięki bogatemu cechowi tkackiemu — uzyskała piękną balustradę z herbem miasta i godłem Habsburgów. Przez wieki cieszyła ona oczy wszystkich, którzy zdecydowali się pokonać ponad 160 schodów, by dotrzeć na samą górę. Aby zwiększyć bezpieczeństwo turystów, zwłaszcza tych najmłodszych, w październiku zamontowano na jej obwodzie ażurową barierkę ochronną w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Modernizacja budynku Urzędu Miasta w Dzierżoniowie/ratusza”. Wykonawcą prac była dzierżoniowska firma Ślusarstwo Ireneusz Biernacki. Koszt robót budowlanych to 26.445 zł.
Jeśli chcesz odwiedzić wieżę w najbliższych dniach, pamiętaj, że Centrum informacji Turystycznej, przez które można się dostać na wieżę, czynne jest w listopadzie od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 14.00. We Wszystkich Świętych 1 listopada nie pracuje, czynne jest jednak 11 listopada od 12.00 do 16.00.
dzierzoniow.pl
31 lipca 2019 r., w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, podpisany został list intencyjny, w którym Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz przedstawiciele kilku innych gmin (w tym Bielawy) zadeklarowali współpracę w kontekście przejmowania i rewitalizacji przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego linii kolejowych, aby m.in. wspólnie przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu i zadbać o rozwój turystyki i potencjału gospodarczego regionu.
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA, który w tym roku odbędzie się w dniach 30 listopada - 6 grudnia!
czytaj więcejOd 2019 r. podejmowane są intensywne działania, które mają przyczynić się do wzrostu atrakcyjności terenów położonych wokół byłego zbiornika wody przemysłowej "Sudety" (obecnie Jeziora Bielawskiego).
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcej