A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
W ten sposób największy zbiornik wodny na terenie gminy Walim wypełniła mieszanka plastiku, szkła, styropianu, drewna i gęstego szlamu.
W największych skupiskach naniesionych odpadów – w zatoczkach i przy zaporze – pod powierzchnią wody gromadziła się warstwa o grubości nawet 1 metra!
Wyłowione śmieci wypełniły trzy wielkie kontenery, a na brzegu, w potężnych stosach spoczęły niezliczone ilości drewna – od małych gałęzi po masywne pnie wyrwanych z korzeniami drzew.
Prócz oczyszczania jeziora żołnierze udrożnili też zatory przy ujściach Młynówki (rzeki płynącej przez Michałkową).
Dziękujemy żołnierzom z 4. Głogowskiego Batalionu Inżynieryjnego, 1. Brzeskiego Pułku Saperów, 82. Batalionu Lekkiej Piechoty w Inowrocławiu, 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej Batalionu Logistycznego za nieocenioną pomoc.
walim.pl
Od najbliższego wtorku, 21 stycznia wprowadzono nowe zasady wjazdu do ścisłego centrum Jeleniej Góry. Ruch pojazdów od Placu Ratuszowego, przez ul. M. Konopnickiej i 1 Maja, aż do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego możliwy jest wyłącznie pomiędzy godziną 6.00 a 13.00.
czytaj więcejPonad 3 km nowych tras dla rowerzystów powstanie w Świdnicy dzięki 5 mln 600 tys. zł pozyskanych ze środków unijnych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejBędą utrudnienia w ruchu związane z przebudową ul. Lubawskiej w Kamiennej Górze. Konieczny będzie objazd przez Przedwojów, obwodnicę, ul. Jeleniogórską, ul. Jana Pawła II, ul. Sienkiewicza i ul. Waryńskiego.
czytaj więcej