A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Pescara jest stolicą Abruzji, czyli chyba najbardziej niedocenianego regionu we Włoszech. Miasto leży w środkowej części Italii, ale przez wszystkich traktowane jest jak południe – nie brakuje tu więc południowego luzu, ale występuje również północna dokładność i bardziej wyważona mentalność. Pescara jest idealnym kurortem na wakacje, ale też bramą do odkrywania szlaków górskich, średniowiecznych miasteczek i cudownych, dzikich plaż. Zapraszamy do Poradnika Podróżnika o Pescarze!
Zasady wjazdu
Włochy należą zarówno do Unii Europejskiej, jak również do strefy Schengen. Oznacza to, że aby móc przekroczyć granicę tego kraju wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty.
Obecnie wszystkie restrykcje wjazdowe zostały zlikwidowane przez rząd Włoch. W związku z tym nie trzeba już okazywać negatywnego wyniku testu czy dokumentu potwierdzającego odbycie szczepienia przeciwko COVID-19.
Jeśli chodzi o obostrzenia dotyczące życia społecznego, w mocy nadal pozostaje nakaz zasłaniania ust i nosa w szpitalach i innych placówkach medycznych, a także w transporcie zbiorowym – wyjątek stanowi transport lotniczy.
Podróż do Pescary
Do Pescary możemy dolecieć z dwóch największych polskich miast – Warszawy i Krakowa. Co jednak warto sprecyzować, chodzi o lotnisko Warszawa-Modlin, nie Chopina. Loty są realizowane jedynie przez irlandzkiego przewoźnika Ryanair.
Sam lot nie powinien trwać dłużej niż dwie godziny. Bilety na loty możecie kupić bezpośrednio na stronie przewoźnika.
Warto odwiedzić też skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.
Z lotniska w Pescarze do centrum miasta można dostać się na dwa sposoby. Pierwszym jest taksówka, której koszt za jeden kurs do centrum Pescary nie powinien wynieść więcej niż 20 euro.
Drugim i bardziej opłacalnym sposobem jest komunikacja miejska. Do centralnej stacji autobusowej w Pescarze dojeżdżają dwa autobusy: nr.38 w dzień i 8 w godzinach wieczornych i nocnych. Bilet w jedną stronę kosztuje 1 euro, można go kupić albo w automacie biletowym w terminalu lotniska lub u kierowcy. Ważne! Kupując u kierowcy trzeba mieć odliczoną kwotę w bilonie.
Nocleg
W Pescarze znajdziemy szeroki wybór noclegów, od pokojów w hotelach, hostelach, przez hotele butikowe i prywatne apartamenty. Wybraliśmy dla was parę propozycji, może któraś z nich przypadnie wam do gustu:
Fly by Suites Pescara
Appartamento in centro
Appartamento La Bonifica
Villetta del parco
B&B Pescara Centro Luxury Suite
Transport w Pescarze
Pescara nie jest zbyt dużym miastem, więc do większości atrakcji i zabytków komfortowo można dojść pieszo. Odległości nie powinny przerażać nawet tych, którzy zbytnio ruszać się nie lubią.
Jeśli ktoś jednak woli autobusy, to całe miasto jest bardzo dobrze skomunikowane siecią autobusów miejskich. Bilet na autobus kosztuje 1,10 euro i jest ważny przez 90 minut.
Płatność i ceny w Pescarze
Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, dzięki której możecie po najkorzystniejszym kursie wymienić złotówkę na inną walutę, w tym na obowiązujące we Włoszech euro. Tamtejszym bankiem, który umożliwia bezprowizyjne wypłacanie gotówki z Revolut jest Unicredit i Raiffaisen.
Ceny we Włoszech, jak w większości krajów są zależne m.in. od miejsca. Za ten sam posiłek w restauracji zlokalizowanej przy morzu można zapłacić dwa razy więcej niż w knajpie znajdującej kilkadziesiąt metrów dalej.
Przykładowe ceny:
pizza – od 5 do 10 euro
makarony – 9-14 euro
woda 2 l – 0,5-1 euro
piwo 500 ml – od 1 w sklepie do 4 euro w restauracji
chleb – od 1,50 do 2 euro
opakowanie szynki lub sera – od 2 do 4 euro
kawa cappuccino – od 0,90 do 1,5 euro
pocztówka – 0,5 euro
magnes – 1-2 euro
Polecane restauracje
Pizzeria Ue Ue da Enzo
Lamajè Hostaria
Murena
Lido Oriente
Donna Tina
Co robić i zwiedzać w Pescarze?
Ponte del Mare – czyli po polsku po prostu Most Morza! Nowoczesna konstrukcja mostu robi ogromne wrażenie, gdyż jest naprawdę sporych rozmiarów. Most ma kształt żagla i jest symbolem miasta. Jest dostępny dla pieszych i rowerzystów. Łączy dwie strony Pescary przecięte rzeką o nazwie „Pescara”. Z mostu mamy świetną panoramę na miasto i cudowne, piaszczyste plaże.
Dom Gabriele D’Annunzio’s – jest to dom słynnego Gabriele D’Annunzio, poety, dramaturga i polityka. Bilety wstępu kosztują 2 euro. Ciekawostka, studenci kierunków humanistycznych wchodzą za darmo!
Museo delle Genti d’Abruzzo – to muzeum etnograficzne Abruzji z wieloma ciekawymi eksponatami.
Nature Reserve Pineta Dannunziana – specjalny rezerwat, w którym można podziwiać faunę i florę z okolic Pescary i całego regionu Abruzji, a także znaleźć schronienie w upalne dni.
Piazza della Rinascita (Piazza Salotto) – jest to główny plac Pescary, na którym kwitnie życie miejskie wieczorami i nocami. Spotykają się tu lokalsi i siedzą na samym placu, w knajpach i barach.
PLAŻE W PESCARZE
Największym plusem Pescary jest szeroka, piękna i piaszczysta plaża miejska. Jest to typowa plaża miejska, bez specjalnych dodatków, ale zadbana i dobrze zagospodarowana. Obok plaży znajdziemy dobrze wyposażone bary z niedrogimi drinkami i napojami bezalkoholowymi. Słońce i dobra temperatura trzymają długo, nawet do połowy października. Nie macie co się obawiać płatnych plaż, bo jest dużo stref bezpłatnych i są one dobrze oznaczone i wydzielone.
Poradnik został stworzony przez Bartosza Jaglarza w czerwcu 2022 roku. Podobało się? Sprawdźcie inne Poradniki Podróżnika!
Źródło: podrozezhubertem.pl
Wiosna to wyjątkowy czas, w którym przyroda budzi się do życia, a wraz z nią pojawia się wiele możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednak to też moment konkretnych zagrożeń zdrowotnych, które mogą zaburzyć radość związaną z nadejściem ciepłych dni. Na co uważać w szczególności i jakie są sprawdzone metody prewencyjne, które pomogą uchronić się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami?
czytaj więcejW dzisiejszych czasach, gdy życie staje się coraz bardziej intensywne, a tempo codziennych obowiązków nieustannie rośnie, często w głowach wielu osób, których rodzice z roku na rok stają się coraz mniej samodzielni, pojawia się pytanie, jak zapewnić im odpowiednią opiekę, aby nie czuli się pozostawieni samym sobie.
Z troski o komfort i bezpieczeństwo bliskich często poszukujemy alternatyw, które pozwolą zapewnić starszym osobom godne życie, pełne szacunku i ciepła, kiedy my - zapracowani, zajęci pracą i rodziną, często sami nie w pełni zdrowia i sił, nie możemy zamieszkać z rodzicami i zapewnić im wystarczającej opieki, uwagi i czasu. Coraz częściej mówi się o domach opieki, które wbrew obiegowym opiniom, nie są miejscami odizolowanymi od życia, lecz przestrzeniami, gdzie seniorzy mogą czuć się pełnoprawnymi członkami społeczności. Takie ośrodki oferują opiekę medyczną, bogatą ofertę zajęć rehabilitacyjnych, towarzyskich, a także przestrzeń do rozwoju osobistego.
Warto więc zastanowić się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla naszych bliskich, aby mogli cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem w okresie "Jesieni Życia".
W naszym regionie jednym z miejsc łączących nowoczesne podejście do opieki z domową atmosferą, jest Dom Seniora JANTAR.
Od 28 marca ponownie będzie można podziwiać widoki z wieży na Chełmcu. Jak informuje Urząd Miasta Szczawno-Zdrój, obiekt będzie otwarty w piątki, soboty i niedziele w godzinach 10:00-18:00, o ile pozwolą na to warunki pogodowe. W ubiegłym roku wieża była dostępna do początków listopada, także w dni świąteczne i podczas długich weekendów. Wstęp na nią pozostaje bezpłatny, podobnie jak w poprzednich latach.
czytaj więcejMiejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie rozpoczyna przygotowania do organizacji IV edycji Bielawskiego Jarmarku Wielkanocnego, który odbędzie się 13 kwietnia 2025 roku w Parku Miejskim. Zapraszamy do współpracy wystawców, w szczególności: rękodzielników, szkoły, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców oraz mieszkańców Bielawy. Jarmark połączony będzie z Targami Rarytasów Regionalnych, podczas których zaopatrzyć będzie się można w różne spożywcze produkty regionalne.
czytaj więcejMiłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcej