A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Skandynawia to region pełen niezwykłych górskich i leśnych krajobrazów, a także urokliwych miasteczek i miast, czego przykładem jest m.in. stolica Szwecji – Sztokholm. Co zwiedzić będąc w tymi mieście? Jak poruszać się po Sztokholmie, aby nie przepłacać? Tego i wiele więcej dowiecie się z najnowszego Poradnik Podróżnika!
Zasady wjazdu
Szwecja należy zarówno do Unii Europejskiej, jak również do strefy Schengen. Oznacza to, że aby móc przekroczyć granicę tego kraju wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty.
Obecnie wszystkie restrykcje wjazdowe zostały zlikwidowane przez rząd Szwecji. W związku z tym nie trzeba już okazywać negatywnego wyniku testu czy dokumentu potwierdzającego odbycie szczepienia przeciwko COVID-19.
Jeśli chodzi o obostrzenia dotyczące życia społecznego, to wszystkie zostały zlikwidowane.
Podróż do Sztokholmu
W Polsce istnieje kilka miejsc, z których wykonywane są bezpośrednie połączenia do Sztokholmu. Niżej znajdziecie wszystkie możliwe opcje.
Ryanair: bilety z Gdańska, Warszawy-Modlina, Poznania, Wrocławia, Krakowa kupicie na stronie przewoźnika
Wizz Air: bilety z Gdańska, Krakowa, Katowic i Warszawy Okęcia kupicie na stronie przewoźnika
Norwegian: bilety z Krakowa kupicie na stronie przewoźnika
SAS: bilety z Warszawy Okęcia kupicie na stronie przewoźnika
LOT: bilety z Warszawy Okęcia kupicie na stronie przewoźnika
Warto odwiedzić też skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.
Nocleg
Niestety nie jesteśmy w stanie polecić Wam noclegu, ponieważ z żadnego nie korzystaliśmy. Możemy jedynie zasugerować Wam wyszukanie go na popularnych serwisach – airbnb.pl, momondo.pl i booking.com.
Transport w Sztokholmie
Na początku warto wspomnieć o dojeździe ze sztokholmskich portów lotniczych do centrum miasta. Rejsy z Polski są wykonywane do dwóch lotnisk – Arlanda i Skavsta.
Do portu w Arlandzie swoje połączenia obsługuje Ryanair. Istnieją cztery sposoby przedostania się z tego lotniska do centrum Sztokholmu. Pierwszą z nich jest skorzystanie z pociągów Arlanda Express, które jeżdżą co 15 minut między stacją północną (terminal 5), stacją południową (terminale 2, 3 i 4) a dworcem głównym w Sztokholmie. Przejazd w dwie strony dla osoby dorosłej wynosi 579 SEK (ok. 250 zł). Drugą opcją jest wybranie transportu autobusowego – na tej trasie jeździ m.in. Flightbus – Flygbussarna AB. Ostatnim sposobem na dostanie się z lotniska w Arlandzie do centrum jest wzięcie taksówki – opcja ta jest znacznie droższa od pozostałych. Czwartą i najtańszą opcją jest autobus do miasteczka Märsta i stamtąd pociąg do centrum Sztokholmu. Musimy wypatrywać autobusu miejskiego dojeżdżającego do Märsta Statnion, gdzie dojedziemy pod sam peron kolejowy. Stamtąd czeka nas już podróż do Sztokholmu pociągiem. Całość potrwa około godzinę i można ją przejechać na jednorazowym bilecie 75-minutowym, który kosztuje 39SEK, czyli około 17 zł.
Jeśli chodzi o podróż z portu w Skavsta do Sztokholmu, to najlepszym sposobem będzie przejazd autokarem firmy Flixbus. W tym przypadku warto kupić bilet z wyprzedzeniem, ponieważ zakup na ostatnią chwilę może być nawet dwa razy droższy.
Podróżując po Sztokholmie koniecznie trzeba skorzystać z transportu publicznego, w tym przejechać się metrem, którego stacje to tak naprawdę również atrakcja turystyczna. Oprócz dużej liczby linii autobusów i tramwajów, istnieją 3 linie metra – czerwona, niebieska i zielona. Każda z nich posiada dodatkowo rozwidlenia, przez co można dostać się w najbardziej odległe miejsca w Sztokholmie. Bilet na komunikację miejską można zakupić przez aplikację SL-Reseplanerare och biljetter, korzystając z opcji pay as you go bądź w automatach rozmieszczonych na stacjach metrach i przy przystankach.
Więcej informacji na temat transportu publicznego w Sztokholmie znajdziecie na stronie sl.se.
Płatność i ceny w Sztokholmie
Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, dzięki której możecie po najkorzystniejszym kursie wymienić złotówkę na inną walutę, w tym na obowiązującą w Szwecji koronę szwedzką. Tamtejszym bankiem, który umożliwia bezprowizyjne wypłacanie gotówki z Revolut jest Swedbank.
Ceny w Szwecji, jak w większości krajów są zależne m.in. od miejsca. Za ten sam posiłek w restauracji zlokalizowanej w centrum miasta można zapłacić dwa razy więcej niż w knajpie znajdującej kilkadziesiąt metrów dalej. Mimo to, różnice w cenach są dość duże, biorąc pod uwagę zakupy w Polsce a w Szwecji. (1 SEK = 0,44 PN)
Ceny przykładowych produktów i potraw w Sztokholmie (stan na sierpień 2022):
obiad w tańszej restauracji – od 120 do 150 SEK
zestaw fastfood (burger, frytki, napój) – od 80 do 100 SEK
woda 1,5 l – od 10 do 14 SEK
lokalne piwo 500 ml – od 20 SEK w sklepie
Coca-Cola 1,5 l – od 18 do 20 SEK
Sztokholm przez wielu określany jest jako Wenecja Północy. Wszystko za sprawą położenia – miasto to leży na 14 wyspach połączonych aż 53 mostami. Na kilku z nich, szczególnie tych zlokalizowanych w centrum znajduje się mnóstwo atrakcji, które każdy turysta powinien odwiedzić.
Będąc w stolicy Szwecji koniecznie trzeba odwiedzić Gamla Stan, czyli tamtejsze Stare Miasto. Znajdziecie tam m.in. wiele wąskich, urokliwych uliczek, a także Muzeum Nobla, Zamek Królewski, Dom Rycerstwa, kościół Riddarholmen oraz Riksdag, czyli budynki parlamentu.
Ponadto warto zobaczyć park rozrywki Gröna Lund, sztokholmski ratusz, Operę Królewską, widok z punktu Predikstolen i Mariaberget, a także Muzeum Wazy, w którym umieszczony jest odrestaurowany okręt wojenny. Dla miłośników muzyki polecam również odwiedzić muzeum szwedzkiego zespołu Abba oraz nieżyjącego już DJ’a Tima Berglinga, znanego jako Avicii.
Pomiędzy atrakcjami warto przemieszczać się transportem publicznym, w tym metrem, który przez mieszkańców Sztokholmu jest okrzyknięty najdłuższym dziełem sztuki na świecie. Wszystko za sprawą stacji ozdobionych w różne wzory i kolory. Szczególnie warto zobaczyć Rådhuset, T-Centralen i Stadion Tunnelbanestation.
Źródło: podrozezhubertem.pl
Wiosna to wyjątkowy czas, w którym przyroda budzi się do życia, a wraz z nią pojawia się wiele możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednak to też moment konkretnych zagrożeń zdrowotnych, które mogą zaburzyć radość związaną z nadejściem ciepłych dni. Na co uważać w szczególności i jakie są sprawdzone metody prewencyjne, które pomogą uchronić się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami?
czytaj więcejW dzisiejszych czasach, gdy życie staje się coraz bardziej intensywne, a tempo codziennych obowiązków nieustannie rośnie, często w głowach wielu osób, których rodzice z roku na rok stają się coraz mniej samodzielni, pojawia się pytanie, jak zapewnić im odpowiednią opiekę, aby nie czuli się pozostawieni samym sobie.
Z troski o komfort i bezpieczeństwo bliskich często poszukujemy alternatyw, które pozwolą zapewnić starszym osobom godne życie, pełne szacunku i ciepła, kiedy my - zapracowani, zajęci pracą i rodziną, często sami nie w pełni zdrowia i sił, nie możemy zamieszkać z rodzicami i zapewnić im wystarczającej opieki, uwagi i czasu. Coraz częściej mówi się o domach opieki, które wbrew obiegowym opiniom, nie są miejscami odizolowanymi od życia, lecz przestrzeniami, gdzie seniorzy mogą czuć się pełnoprawnymi członkami społeczności. Takie ośrodki oferują opiekę medyczną, bogatą ofertę zajęć rehabilitacyjnych, towarzyskich, a także przestrzeń do rozwoju osobistego.
Warto więc zastanowić się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla naszych bliskich, aby mogli cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem w okresie "Jesieni Życia".
W naszym regionie jednym z miejsc łączących nowoczesne podejście do opieki z domową atmosferą, jest Dom Seniora JANTAR.
Od 28 marca ponownie będzie można podziwiać widoki z wieży na Chełmcu. Jak informuje Urząd Miasta Szczawno-Zdrój, obiekt będzie otwarty w piątki, soboty i niedziele w godzinach 10:00-18:00, o ile pozwolą na to warunki pogodowe. W ubiegłym roku wieża była dostępna do początków listopada, także w dni świąteczne i podczas długich weekendów. Wstęp na nią pozostaje bezpłatny, podobnie jak w poprzednich latach.
czytaj więcejMiejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie rozpoczyna przygotowania do organizacji IV edycji Bielawskiego Jarmarku Wielkanocnego, który odbędzie się 13 kwietnia 2025 roku w Parku Miejskim. Zapraszamy do współpracy wystawców, w szczególności: rękodzielników, szkoły, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców oraz mieszkańców Bielawy. Jarmark połączony będzie z Targami Rarytasów Regionalnych, podczas których zaopatrzyć będzie się można w różne spożywcze produkty regionalne.
czytaj więcejMiłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcej