A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Wyborem nowych władz zakończyło się wczoraj, w poniedziałek 15 czerwca, walne zgromadzenie Lokalnej Organizacji Turystycznej „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”.
Włodarze miast i miejsc tworzących LOT spotkali się w Świebodzicach. Regentem Księstwa – prezesem – wybrany został Jacek Piekunko, kierownik Referatu Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Tak zadecydowała Wielka Kapituła Księstwa.
- Chcieliśmy, by funkcje w stowarzyszeniu pełniły osoby na co dzień zajmujące się promocją i organizacją ciekawych przedsięwzięć w miastach i gminach należących do Lokalnej Organizacji Turystycznej – tłumaczy ustępujący prezes LOT, Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
Podczas poniedziałkowych obrad oprócz regenta założyciele organizacji wybrali wiceprezesów. Wiceprezesami – marszałkami Księstwa – zostali: Marzena Korona-Kruk, kierownik Wydziału Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Świebodzicach (zastąpiła Bogdana Kożuchowicza, burmistrza Świebodzic); Leszek Światkowski, naczelnik Wydziału Promocji UM w Jaworze (zastąpił Artura Urbańskiego, burmistrza Jawora) oraz Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Gminy Świdnica. Funkcję sekretarza pełni Adam Łaciuk, kasztelan Zamku Bolków, a skarbnika – podskarbiego Księstwa – Tomasz Kołakowski z Uniwersytetu Ekonomicznego. Zarząd tworzy również Norbert Karwowski, Świdnicki Klub Żeglarski „Qbryk”.
W ramach posiedzenia LOT zatwierdzono plan działania organizacji w 2009 r. „Księstwo Świdnicko-Jaworskie” brało już udział w I Międzynarodowych Targach Turystycznych Wrocław 2009. W drodze konkursu zajmuje się prowadzeniem Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy. W najbliższych miesiącach zorganizuje konkurs na logo oraz wizerunek graficzny wydawnictw LOT, opracuje przewodnik rowerowy „Po Księstwie na dwóch kółkach”, a także rozpocznie prowadzenie własnego serwisu internetowego.
Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie” działa w formie stowarzyszenia. Zajmuje się promocją gmin i miast Przedgórza Sudeckiego, jako regionu atrakcji turystycznych. Wspiera rozwój turystyki, szczególną uwagę poświęcając promocji miast i miejscowości członków LOT. Wspólnym mianownikiem działań promocyjnych gmin jest idea Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, które od wczesnego średniowiecza pełniło rolę integracyjną pod względem gospodarczym, społecznym i politycznym.
Źródlo: um.swidnica.pl
31 lipca 2019 r., w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, podpisany został list intencyjny, w którym Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz przedstawiciele kilku innych gmin (w tym Bielawy) zadeklarowali współpracę w kontekście przejmowania i rewitalizacji przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego linii kolejowych, aby m.in. wspólnie przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu i zadbać o rozwój turystyki i potencjału gospodarczego regionu.
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA, który w tym roku odbędzie się w dniach 30 listopada - 6 grudnia!
czytaj więcejOd 2019 r. podejmowane są intensywne działania, które mają przyczynić się do wzrostu atrakcyjności terenów położonych wokół byłego zbiornika wody przemysłowej "Sudety" (obecnie Jeziora Bielawskiego).
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcej