A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Rekonstrukcje historycznych bitew w Świdnicy. Ponad 170 żołnierzy i wojowników z Polski, Czech i Niemiec przybędzie na dwa dni (6-7 czerwca) do Świdnicy. Na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji (ul. Śląska) wojacy rozbiją obozowisko, a na terenie Fleszy Nowomłyńskiej (ul. Śląska) regimenty stoczą walkę.
Świdnicki regiment pruski przed tygodniem został dozbrojony! Wojakom przekazano osiem sztuk muszkietów – z bagnetami – sprowadzonych z... Indii.
- Nasze wojsko bez broni sobie nie poradzi, dlatego musieliśmy dostarczyć regimentowi oręż. Zdobycie broni nie było łatwe, dlatego po rozpoznaniu rynku sprowadziliśmy ją z Indii. Historia pokazała, że szans na zwycięstwo nie mamy, ale uzbrojenie choć powinno pomóc zminimalizować straty – żartuje Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
II rekonstrukcja historycznych bitew - Świdnica 2009
6 czerwca 2009 (sobota)
• godz. 10.00 – Rynek
– odprawa i wymarsz oddziałów na teren inscenizacji/obozu
– występ Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla
• godz. 11.00 – Flesza Nowomłyńska i teren ŚOSiR
– pokazy obozowania, obyczajów i strojów historycznych
• godz. 12.00 – prezentacja regimentów
• godz.13.00 – pokaz dawnych tańców i strojów – zespół Serenissima Wratislavia
• godz.14.00 – pierwsza rekonstrukcja bitwy – wczesne rycerstwo XIII w.
• godz.15.00 – pokazy musztry
• godz.16.00 – druga rekonstrukcja bitwy – późne rycerstwo XVI w.
• godz.17.00 – pokazy walk w wykonaniu Drużyny Piastowskiej Jantar
• godz.18.00 – trzecia rekonstrukcja bitwy – pokazy walk XVIII w.
• godz.19.00 – dyskoteka w ciżemkach
7 czerwca 2009 (niedziela)
• godz. 12.00 – Rynek – inscenizacja historyczna, parada regimentów
Na uczestników imprezy będzie czekać szereg atrakcji: piknik historyczny, pokazy życia obozowego żołnierzy regimentu, przaśne i staropolskie potrawy, dawne tańce i stroje.
Źródło: um.swidnica.pl
Władze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
czytaj więcejRozszerzyliśmy zakres prac przy modernizacji ul. Leśnej w Kamiennej Górze. Nad Zalewem powstała zupełnie nowa ścieżka spacerowa o długości ok. 250 metrów.
czytaj więcejWójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcejPlanujesz zimowe szaleństwo? Mamy świetną ofertę! Od 1 do 16 lutego 2025 skorzystasz z biletu łączonego, który pozwala na 1 godzinę jazdy na lodowisku i 1 emocjonujący zjazd na całorocznym, grawitacyjnym torze saneczkowym. Cena biletu to tylko 20 zł!
czytaj więcej