A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
W Ośrodku Sportowo Rekreacyjnym „Góra Dzikowiec” odbyło się zakończenie sezonu zimowego pn. „Śnieżne Jaja, na Dzikowcu” przygotowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Boguszowie – Gorcach.
Mimo niesprzyjającej pogody konkurencje „z jajem” cieszyły się zainteresowaniem. Program rozpoczął się zjazdem na łopacie, w którym zwyciężył najdalszy zjazd. Następnie rozpoczęło się „wielkie” budowanie ozdób wielkanocnych ze śniegu. Do tej konkurencji stanęło aż sześć drużyn. Na tzw. „patelni” zrobiło się kolorowo od jajek, zajączków i króliczków wielkanocnych. W międzyczasie inni uczestnicy próbowali swych sił w rzucie na palmy wielkanocne. Rozgrywka była zawzięta. Skrupulatnie liczono ilość wrzuconych przez rywali kółek. Dwie drużyny zmagały się pod wiatą z układaniem puzzli.
Następną konkurencją był slalom z jajkiem. Uczestnicy tej zabawy musieli pokonać trasę slalomu tocząc za pomocą kija do unihokeja prawdziwe jajko, tak aby nie stłukło się. Śmiechu było co niemiara. Nie każdemu się to udało. Nie zabrakło również konkurencji biegowej, a mianowicie Biegu Orczyka. Zawodnicy musieli pokonać dystans na wyznaczonym odcinku orczyka, tam i z powrotem po śniegu. Kulminacyjną konkurencją imprezy był „Zjazd na byle czym”. W szranki stanęło pięć zespołów zjeżdżających na dywanie, oponie, ślizgaczu itp. Tu oceniano najszybszy czas, najdalszy zjazd i najoryginalniejszy pojazd. Każdy kto wziął udział w jakiejkolwiek konkurencji otrzymywał czekoladowe jajko a zwycięzcy poszczególnych zmagań otrzymywali nagrody. Można było wygrać m.in. bilety na kolej kanapową ufundowane przez Burmistrza Miasta, talon na obiad w restauracji „Góra Dzikowiec” ufundowany przez właścicieli, koszyk jaj z Fermy kurzej państwa Prusaków, śmiguski itp. nagrody z jajem. Oprócz konkurencji uczestnicy imprezy mogli zapoznać się z replikami broni czarnoprochowej na stoisku zorganizowanym przez Sudeckie Stowarzyszenie Strzeleckie, odbyć warsztaty pierwszej pomocy prowadzone przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Na zakończenie imprezy zagrali Raperzy z Wałbrzycha.
- Od pierwszego dnia wiosny zapraszamy Mieszkańców Głuszycy do korzystania z rowerów elektrycznych wypożyczanych w Centrum Kultury - informuje burmistrz Roman Głód.
Wypożyczalnia rowerów elektrycznych w Głuszycy czynna jest od 21 marca do 31 października w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 10.00 oraz w godz. 14:30 - 16:00.
Istnieje możliwość rezerwacji rowerów telefonicznie, dzwoniąc pod numer 503 102 817.
W piątek 24 sierpnia 2018r. rozpoczyna się Miedzianka Fest - Festiwal Reportażu, który kolejny rok skupiać będzie czołówkę krajowych reporterów i pisarzy. Wśród gości znaleźli się m.in. Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, a także organizatorzy Filip Springer i Olga Gitkiewicz.
Miedzianka to miasto, które zniknęło z powierzchni ziemi oraz z map za sprawą rabunkowego wydobycia uranu, którego wydobyte rudy zostały w całości wywiezione do Związku Radzieckiego. Na skutek katastrofy górniczej w latach 70-tych ubiegłego wieku mieszkańców Miedzianki przesiedlono do Jeleniej Góry, a w Miedziance pozostał jedynie Kościół i… browar. Za sprawą Filipa Springera i jego reportażu (Miedzianka – historia znikania) co roku do byłego miasteczka niedaleko Jeleniej Góry ściągają tłumy chętnych na spotkania z literaturą faktu. W tym roku głównym hasłem wydarzenia będzie „Krajobraz opowieści”.
W ramach projektu "Perfekcyjne Polonika. Ważne dzieła kultury Polskiej" w Pałacu Jedlinka odbędzie się kolejna wystawa. Po księdze Kazimierza Siemienowicza "Wielkiej sztuki artylerii część pierwsza" z 1650 roku i rękopisie listu generała Jana Henryka Dąbrowskiego przyszedł czas na Biblię Leopolity.
czytaj więcejZasypane wejścia i zamknięte stalowe drzwi podziemi Zamku Książ już w tym roku otworzą się dla turystów! 27 lutego 2018 r. Prezes Zamku Książ, Anna Żabska, podpisała umowę z wykonawcą na budowę wejścia turystycznego do podziemi zamku.
Realizacja „Zabudowy wejścia turystycznego do zlokalizowanych na poziomie ‘- 50,0 m’ podziemi Zamku Książ w Wałbrzychu” to zdecydowanie najbardziej wyczekiwana zamkowa inwestycja. Poprzedzono ją trwającymi prawie trzy lata staraniami, w trakcie których uzyskano odpowiednie zezwolenia, wykonano ekspertyzy i przygotowano projekt budowlany. Wykonawca, któremu udzielono zamówienia publicznego to firma TWS GB Sp. z o.o. Sp. k. z Wrocławia.
Kilkuletnia praca przygotowawcza zakończyła się sukcesem i zaowocowała zajęciem trzeciego miejsca w konkursie na najlepsze projekty rewitalizacyjne Aglomeracji Wałbrzyskiej i uzyskała dofinansowanie w wysokości ponad 1 600 000 złotych z UE.
Jedlina-Zdrój jest jedyną gminą w powiecie wałbrzyskim, która otrzymała dofinansowanie. Całkowita wartość projektu to prawie 1 900 000 zł. W ramach tego projektu przewiduje się rewitalizację Alei Niepodległości – wycinkę i ogławianie drzew, renowację alejek i terenów zielonych. Planowane jest również uporządkowanie terenów nieutwardzonych w otoczeniu uzdrowiska i zbudowanie dodatkowych miejsc postojowych. Wyremontowana ma być ścieżka łącząca ul. Piastowską z ul. Piękną (tzw. „Basenowa”) oraz pobocza ulicy Sienkiewicza. Całkowitemu przeobrażeniu ulegnie teren podwórek przy ulicy Piastowskiej 35-41. W ramach projektu odrestaurowany będzie kiosk przy ul. Sienkiewicza 1 oraz wyremontowane budynki po dawnej rozlewni wód przy ulicy Poznańskiej 8, a niepełnosprawni uzyskają dostęp do budynku Centrum Kultury.