A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Jeśli pogoda dopisze, może warto wybrać się w ten weekend, na przykład do Osówki. Sztolnie w Głuszycy, nazwane Tajemniczym Podziemnym Miastem są niewątpliwie najbardziej interesujące z dostępnych podziemnych sztolni. Ich zwiedzanie, to ponad półtora kilometra wędrówki tunelami we wnętrzu góry. Idąc trasą historyczną dowiemy się o powstawaniu obiektu, działaniach operacyjnych na frontach II wojny światowej, o budowie kompleksów w Górach Sowich. Poznamy losy ludzi pracujących przy projekcie Riese, oraz wiele ciekawostek związanych z Osówką, Górami Sowimi, i wreszcie z Dolnym Śląskiem. Zwiedzając trasę historyczną zobaczymy: sposoby drążenia podziemi - różne etapy budowy wartownie zdjęcia budowli zewnętrznych eksponaty/ uzbrojenie, wyposażenie halę z oryginalnymi szalunkami z roku 1944- betonowe chodniki- rozwiązania techniczne obiektu- scenografie z filmów nagrywanych w podziemiach. Trasa ekstremalna to najdłuższa i najbardziej rozbudowana w kompleksie. Celem przybliżenia większego odcinka kompleksu Osówka oraz większej ilości informacji przygotowano dla uczestników i tak zwaną Ekspedycję Riese .
Pokonywaniu tras w okolicy części naziemnej obiektu , czyli siłowni, centralnego punktu dowodzenia naziemnego, rampy kolejowej towarzyszą opowieści historyczne. Dodatkową atrakcją jest przeprawa łodzią desantową, czy pokonywanie zalanych chodników. Zwiedzający mogą również wspiąć się po drabinie speleologicznej, czy szukać skarbów przy pomocy wykrywacza metalu. Kolejna trasa - edukacyjna przygotowana została specjalnie dla dzieci. Najmłodsi zwiedzają podziemia, poznają historię, geologię Gór Sowich, tajemnice ukrytych skarbów, czy życie nietoperzy. Dowiadują się również dlaczego wybuchają wulkany, jak gorąca jest lawa, gdzie występują kryształy i jak wydobywano srebro w Górach Sowich. Po opuszczeniu podziemi odlewają z gipsu figurki okolicznych zwierząt i udają się do królestwa Sowiogóra jakim jest las. Zwiedzają budowle zewnętrzne kompleksu Osówka, poznają tam głosy różnych zwierząt, sprawdzają sekrety przyrody, dowiadują się, ile oczu ma mucha, czy komar, po czym wracając zabierają wysuszone już gipsowe figurki zwierząt. Podziemia Osówki można zwiedzać od poniedziałku do niedzieli od 9.00 do 16.00. E.C.
Źródło: 30 minut
Miłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcejWładze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
czytaj więcejRozszerzyliśmy zakres prac przy modernizacji ul. Leśnej w Kamiennej Górze. Nad Zalewem powstała zupełnie nowa ścieżka spacerowa o długości ok. 250 metrów.
czytaj więcejWójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej