A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
31 lipca 2019 r., w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, podpisany został list intencyjny, w którym Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz przedstawiciele kilku innych gmin (w tym Bielawy) zadeklarowali współpracę w kontekście przejmowania i rewitalizacji przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego linii kolejowych, aby m.in. wspólnie przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu i zadbać o rozwój turystyki i potencjału gospodarczego regionu.
Realizując zapisy zawarte w ww. liście w latach 2019 - 2024 Województwo Dolnośląskie:
- przejęło od PKP S.A. sześć linii kolejowych o łącznej długości ponad 100 km, w tym trakcję relacji "Bielawa Zachodnia – Srebrna Góra"
- zmodernizowało i oddało do użytkowania linię kolejową nr 341 relacji "Bielawa Zachodnia - Dzierżoniów Śląski"
- podpisało umowę z wykonawcą I etapu rewitalizacji linii kolejowej nr 318 relacji "Bielawa Zachodnia – Srebrna Góra" na odcinku Bielawa Zachodnia - Camping "Sudety" - Nowa Bielawa (nowa nazwa: Bielawa - Góry Sowie). Zakończenie robót zaplanowano na I kwartał 2025 r.
- zabezpieczyło w swoim budżecie 100.019.998 zł (w tym 56.910.568 zł z Unii Europejskiej) na realizację II etapu rewitalizacji linii kolejowej nr 318 relacji "Bielawa Zachodnia – Srebrna Góra" na odcinku Nowa Bielawa (nowa nazwa: Bielawa - Góry Sowie) - Srebrna Góra.
Zadanie ma zostać zrealizowane do 30 czerwca 2026 r.
W tym samym czasie Gmina Bielawa:
- rozpoczęła negocjacje z PKP S.A. na temat przejęcia na własność budynku dworca kolejowego Bielawa Zachodnia, które ostatecznie powinny zakończyć się w III kwartale 2025 r.
- rozpoczęła prace projektowe dotyczące przebudowy dróg gminnych łączących stację kolejową Bielawa Zachodnia z centrum miasta oraz budowy przy przedmiotowej stacji centrum przesiadkowego typu "parkuj i jedź"
- zorganizowała spotkanie robocze, w którym uczestniczyli włodarze gmin Bielawa, Stoszowice (Paweł Gancarz - obecnie Marszałek Województwa Dolnośląskiego) oraz Radków (Jan Bednarek), dotyczące kontynuacji działań w zakresie odbudowy trakcji Kolei Sowiogórskiej
- przygotowała wspólny wniosek ww. samorządów do Marszałka Województwa Dolnośląskiego w sprawie kontynuacji działań w zakresie odbudowy całej trakcji Kolei Sowiogórskiej, która kilkadziesiąt lat temu była jedną z głównych atrakcji turystycznych naszego subregionu
- uczestniczyła w spotkaniu konsultacyjnym gmin sowiogórskich z władzami województwa na temat zasadności realizacji wspomnianego wyżej wniosku
W efekcie, 2 grudnia 2024 r. Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę w sprawie przystąpienia do prac koncepcyjno-analitycznych związanych z utworzeniem linii komunikacyjnej Wrocław - Bielawa - Srebrna Góra - Ścinawka Średnia - Tłumaczów/Otovice - Broumow oraz rozwiązania komunikacyjnego na obszarze Gór Stołowych i Gminy Radków.
Celem wyżej wymienionych prac będą m. in.:
- zdefiniowanie niezbędnych do wykonania elementów infrastruktury
- identyfikacja kwestii formalno-prawnych związanych z odtworzeniem dawnej linii kolejowej ze Ścinawki Średniej do Tłumaczowa wraz z przejściem granicznym Tłumaczów/Otovice
- analiza popytu na transport publiczny w tym obszarze, które będą istotne dla bilansu ekonomicznego przedsięwzięcia
Realizacja pełnego zakresu rzeczowego przedmiotowego zadania stworzyłaby możliwość połączenia linii nr 318 z systemem sieci kolejowej, położonej po drugiej stronie Gór Sowich.
W efekcie rezydujący w Bielawie turyści mieliby możliwość dotarcia koleją nie tylko do Srebrnej Góry, ale także do Nowej Rudy, Radkowa, Gór Stołowych, a nawet do czeskich miast Broumov i Mezimesti.
Warto dodać, że z informacji uzyskanych z Dolnośląskich Dróg i Kolei we Wrocławiu wynika, iż w 2023 r. z bielawskich stacji kolejowych (Bielawa Zachodnia i Bielawa Centralna) skorzystało w sumie 112.908 osób. Z pewnością po realizacji pełnego zakresu przebudowy Kolei Sowiogórskiej liczba ta znacząco wzrośnie.
um.bielawa.pl
Wiosna to wyjątkowy czas, w którym przyroda budzi się do życia, a wraz z nią pojawia się wiele możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednak to też moment konkretnych zagrożeń zdrowotnych, które mogą zaburzyć radość związaną z nadejściem ciepłych dni. Na co uważać w szczególności i jakie są sprawdzone metody prewencyjne, które pomogą uchronić się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami?
czytaj więcejW dzisiejszych czasach, gdy życie staje się coraz bardziej intensywne, a tempo codziennych obowiązków nieustannie rośnie, często w głowach wielu osób, których rodzice z roku na rok stają się coraz mniej samodzielni, pojawia się pytanie, jak zapewnić im odpowiednią opiekę, aby nie czuli się pozostawieni samym sobie.
Z troski o komfort i bezpieczeństwo bliskich często poszukujemy alternatyw, które pozwolą zapewnić starszym osobom godne życie, pełne szacunku i ciepła, kiedy my - zapracowani, zajęci pracą i rodziną, często sami nie w pełni zdrowia i sił, nie możemy zamieszkać z rodzicami i zapewnić im wystarczającej opieki, uwagi i czasu. Coraz częściej mówi się o domach opieki, które wbrew obiegowym opiniom, nie są miejscami odizolowanymi od życia, lecz przestrzeniami, gdzie seniorzy mogą czuć się pełnoprawnymi członkami społeczności. Takie ośrodki oferują opiekę medyczną, bogatą ofertę zajęć rehabilitacyjnych, towarzyskich, a także przestrzeń do rozwoju osobistego.
Warto więc zastanowić się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla naszych bliskich, aby mogli cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem w okresie "Jesieni Życia".
W naszym regionie jednym z miejsc łączących nowoczesne podejście do opieki z domową atmosferą, jest Dom Seniora JANTAR.
Od 28 marca ponownie będzie można podziwiać widoki z wieży na Chełmcu. Jak informuje Urząd Miasta Szczawno-Zdrój, obiekt będzie otwarty w piątki, soboty i niedziele w godzinach 10:00-18:00, o ile pozwolą na to warunki pogodowe. W ubiegłym roku wieża była dostępna do początków listopada, także w dni świąteczne i podczas długich weekendów. Wstęp na nią pozostaje bezpłatny, podobnie jak w poprzednich latach.
czytaj więcejMiejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie rozpoczyna przygotowania do organizacji IV edycji Bielawskiego Jarmarku Wielkanocnego, który odbędzie się 13 kwietnia 2025 roku w Parku Miejskim. Zapraszamy do współpracy wystawców, w szczególności: rękodzielników, szkoły, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców oraz mieszkańców Bielawy. Jarmark połączony będzie z Targami Rarytasów Regionalnych, podczas których zaopatrzyć będzie się można w różne spożywcze produkty regionalne.
czytaj więcejMiłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcej