A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Festiwal Zabytków Techniki, organizowany przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, jest największym na Dolnym Śląsku plenerowym wydarzeniem edukacyjnym w całości poświęconym i skoncentrowanym na industrialnym dziedzictwie regionu. Jest wydarzeniem wielowymiarowym, w którym udział biorą zarówno partnerzy instytucjonalni – muzea, czynne zakłady przemysłowe oraz osoby prywatne – właściciele zabytkowych maszyn i urządzeń. W czasie 3 dniowego (22/09/2023 - 24/09/2023) wydarzenia przemysłowe przestrzenie ponownie wypełniają się klimatem dawnej pracy i technologii.
Centralnym punktem Festiwalu będzie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, które w jego ramach organizuje Galę Parowozów – X Międzynarodowy Zlot Zabytkowych Parowozów. W tym roku udział w zlocie weźmie udział 5 czynnych parowozów – z Polski i Republiki Czeskiej. Przez 3 dni w Muzeum trwać będą prezentacje zabytkowych pojazdów a dla chętnych, organizowane będą przejazdy muzealnych pociągów specjalnych po najbardziej malowniczych trasach Dolnego Śląska.
W ramach Festiwalu odbędzie się również, już po raz 3, Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki. Pierwszy na Dolnym Śląsku turystyczny rajd samochodowy, którego trasa przebiega szlakiem najcenniejszych zabytków techniki i przemysłu w regionie. Uczestnicy nie tylko zwiedzają zabytkowe obiekty, ale sami biorą w nim udział w historycznych pojazdach. Na trasie rajdu znajduje się 30 obiektów, które zlokalizowane są niemalże we wszystkich zakątkach Dolnego Śląska. Meta i oficjalne zakończenie rajdu odbędzie się na terenie Muzeum Techniki Rolniczej, w którym odbędzie się również Gala Techniki Rolniczej, jedyne na Dolnym Śląsku spotkanie zabytkowych pojazdów, maszyn i urządzeń rolniczych. Gala organizowana będzie na terenie powstającego Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich, powstającego na terenie zespołu folwarczno – pałacowego z XVI wieku. Wystawą statycznym towarzyszyć będą pokazy pracy pojazdów i maszyn.
Festiwal będzie również okazją do oficjalnego zamknięcia i podsumowania realizowanego w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku – Oddziału Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska w Jaworzynie Śląskiej, projektu pn. Zabytki przemysłowe pogranicza otwierają swoje podwoje dla zwiedzających, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014 – 2020. Największego projektu inwestycyjnego w historii muzeum, który w znaczący sposób zabezpiecza zabytkową substancję zespołu dawnej parowozowni, wagonowni oraz zapadni kolejowej oraz przystosowywuje obiekty do pełnienia nowych, edukacyjnych, funkcji.
Miłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcejWładze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
czytaj więcejRozszerzyliśmy zakres prac przy modernizacji ul. Leśnej w Kamiennej Górze. Nad Zalewem powstała zupełnie nowa ścieżka spacerowa o długości ok. 250 metrów.
czytaj więcejWójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej