sowie

Turystyka, atrakcje turystyczne w Wałbrzychu i okolicach - Głuszyca, Jedlina-Zdrój

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-06-12 11:32

Ostatni komentarz: Śriedniowiecze w Wałbrzychu trwało co najmniej do 1870r.??? BRAWO
dodany: 2009.06.18 07:08:56
przez: asior
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-09 18:29

Ostatni komentarz: nie podoba mi sie to durnoty
dodany: 2009.05.21 15:17:04
przez: dfsd
czytaj więcej
Data newsa: 2009-04-09 08:51

Ostatni komentarz: Ciekawy artykuł
Dzięki i pozdrawiam
Przemysław Frąc
dodany: 2009.05.15 14:59:12
przez: Przemysław Frąc
czytaj więcej
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Data newsa: 2009-01-09 18:32

Ostatni komentarz:

A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.


dodany: 2009.05.04 17:11:34
przez: gość
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-31 12:56

Ostatni komentarz: odbudowac stary ksiaz . bedzie druga atrakcja ksiaza . komitet odbudowy starego ksiaza /alte burg / ,
dodany: 2009.04.25 08:22:14
przez: stary ksiaz
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-02 13:39

Ostatni komentarz: Jeżeli te potłuczone butelki, puszki, papiery nazwali porządkiem i czystością to chyba widzieli tylko to co im pozwolono.
dodany: 2009.03.26 10:14:10
przez: gość
czytaj więcej
San Francisco - Golden Gate i miejsce narodzin hippisów
2023-05-16 09:37

San Francisco, nazywane też Fog City, jest to czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii, położone w północnej części stanu. Mimo swojej niewielkiej powierzchni, zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce ze względu na różnorodność, jaką możemy znaleźć na miejscu: parki w środku miasta, wiele szlaków na piesze wędrówki po wzgórzach, ciekawe restauracje, historyczne miejsca i architekturę. Zapraszam do Poradnika Podróżnika o San Francisco!


Zasady wjazdu do USA

 

Polacy podróżujący do USA nie potrzebują wizy. Należy wypełnić wniosek ESTA nie później, niż 72 godziny przed wylotem. Koszt to 21 USD (amerykańskich dolarów). ESTA uprawnia nas do przebywania na terenie USA do 90 dni i jest ważna 2 lata. Do podróży wystarczy paszport (nie może być tymczasowy), który musi być ważny na czas podróży.

Od 11 maja do Stanów Zjednoczonych może wjechać każdy, niezależnie od stanu zaszczepienia przeciwko Covid-19. Podróże wyglądają tak jak przed pandemią, bez testów, szczepień i kwarantanny, ale i tak zaleca się zakupienie ubezpieczenia od zachorowania na Covid-19. Więcej szczegółów znajdziesz w tekście: Oficjalnie: Stany Zjednoczone likwidują wymóg szczepień na COVID-19 dla zagranicznych podróżnych.

 

Podróż do San Francisco

 

Do San Francisco najlepsze połączenie znajdziemy z Warszawy lub Berlina. Musimy się jednak nastawić na jedną przesiadkę, zazwyczaj w Paryżu, Amsterdamie lub Londynie. Ceny biletów będą różnić się od czasu, w którym chcecie lecieć (najlepszy okres to okolice września aż do maja, okres wakacyjny jest najbardziej oblegany) i kosztują nieco ponad 2 tysiące. (warto sprawdzać stronę skyscanner.pl lub kupić bilety bezpośrednio na stronie przewoźnika).

 

Przykładowe połączenia:

British Airways: Berlin > LHR
Londyn Heathrow > San Francisco
SAS: Warszawa > Kopenhaga > San Francisco

 

Pogoda

 

Ze względu na specyficzną lokalizację, w jakiej położone jest San Francisco (miasto otoczone jest z każdej strony wodą, przez co występuje tam charakterystyczna mgła), pogoda w San Francisco jest względnie taka sama przez cały rok, zimą i jesienią może trochę bardziej deszczowa, latem ciut bardziej słoneczna, jednak temperatura utrzymuje się mniej więcej na poziomie 20 stopni przez cały rok, zimą potrafi spaść do 15, a latem podskoczyć do 25 stopni. Temperatura zmienia się też w zależności od pory dnia, pierwsza część jest zdecydowanie cieplejsza, a wieczory robią się chłodne, więc warto być na to przygotowanym i mieć przy sobie zawsze bluzę lub lekką kurtkę.

 

Nocleg w San Fransisco

 

Nocleg w samym San Francisco będzie niestety drogi, ze względu na bliskie położenie względem Doliny Krzemowej, gdzie swoje siedziby mają takie firmy jak Facebook czy Instagram (warto sprawdzić, czy podczas twojej wizyty będą organizowane dni otwarte, podczas których można zajrzeć do środka). Warto wybrać nocleg w samym centrum, skąd później bez problemu dojdziesz pieszo na różne atrakcje, nie tracąc czasu i ograniczając wydatki na dojazdy. Najlepszą okolicą, w której można się zatrzymać, jest Chinatown, Castro (hipsterska dzielnica z wieloma restauracjami i barami), Embarcadero (okolice Fisherman’s Wharf), Marina lub Mission District. Jeśli jednak nie chcesz wydawać majątku na nocleg w hotelu, warto przemyśleć opcje hosteli lub wynająć pokój w mieszkaniu wielopokojowym. Niestety każda z tych opcji nie będzie opcją budżetową, drogi nocleg w San Francisco jest nieunikniony.

 

Przykładowa propozycja noclegu w Chinatown:

Hotel Stratford
Amsterdan Hostel

 

Przykładowa propozycja noclegu w okolicy Mission District:

Edwardian Hotel

 

Przykładowa propozycja noclegu w okolicy Lower Haight:

Casa Loma Hotel

 

Transport w San Francisco

 

Po wylądowaniu na San Francisco International Airport (SFO) czeka cię około pół-godzinna droga do centrum, jednak lotnisko jest bardzo dobrze skomunikowane z miastem i nie będzie stanowić to problemu. Cena ubera/taxówki to około 40-50$, zdecydowanie tańszą opcją jest komunikacja publiczna. Do centrum dojedziesz BARTem, lokalnym metrem, które jedzie z lotniska prosto do centrum (musisz wsiąść w Yellow-N w kierunku Antioch, lub Red-N w kierunku Richmond). Cena takiego przejazdu to niecałe 10$, w zależności od stacji, na której musisz wysiąść i gdzie znajduje się twój nocleg. (szczegółowe informacje znajdziesz na stronie www.bart.gov/).

 

San Francisco jest miastem, które da się zwiedzić pieszo, jednak może być to wymagające ze względu na liczne wzniesienia i strome drogi. Jeśli nie chcesz wszędzie chodzić, możecie skorzystać z transportu publicznego, takiego jak autobusy, metro, tramwaj lub tradycyjny tramwaju linowy ‘cable car’ (o którym więcej informacji w późniejszej części przewodnika). Warto ściągnąć aplikację MuniMobile, przez którą kupisz bilety na każdy rodzaj transportu publicznego (autobus, metro, tramwaj). Popularnym transportem jest także Uber lub Lift (tańsza opcja).

 

Płatność i ceny w San Francisco

 

Płatność kartami płatniczymi w Stanach Zjednoczonych jest bardzo popularna, więc jeśli nie chcesz mieć przy sobie za dużej ilości gotówki, to świetną opcją będzie płacenie kartą Revolut, o której więcej przeczytasz w Poradniku o Revolucie. Pamiętaj, że Europejczyk może przeżyć szok kulturowy w USA, gdyż karty płatnicze są tam często zabierane przez kelnerów i to oni dokonują płatności w terminalu. Poniżej przedstawię kilka przykładowych cen z San Francisco:

Noc w hostelu to około 72 dolary, w hotelu 3-gwiazdkowym to już 135 dolarów
Posiłek w taniej restauracji to około 25 dolarów
McZestaw w McDonalds lub podobny zestaw to około 12 dolarów
Piwo: od 3 do 10 dolarów
Woda: około 2,5 dolara z dużą butelkę
Kawa duża: 5 dolarów
Paczka papierosów: 13 dolarów
Butelka wina: około 15 dolarów

 

Co zwiedzić w San Francisco?

 

Najbardziej charakterystycznym punktem na mapie San Francisco jest popularny most Golden Gate, położony w północnej części miasta. Choć stoi za nim mroczna historia i uznawany jest za ‘najpopularniejsze’ miejsce dla wielu samobójców, sama konstrukcja jest imponująca. Najlepszy widok znajduje się po drugiej stronie mostu, zaznaczony na mapie jako Golden Gate View Point. Najlepiej dojechać tam autem, ale jest to też możliwe autobusem nr 130, przejedziesz nim na drugą stronę mostu, a stamtąd czeka na ciebie jeszcze 20-minutowy spacer. W stronę powrotną warto wrócić mostem pieszo. Baker Beach jest kolejnym punktem, tym razem już po stronie miasta, wartym odwiedzenia z widokiem na most Golden Gate. Dojedziesz tam autobusem nr 1, skąd czeka na ciebie jeszcze około 15-minutowy spacer. Palace of Fine Arts to miejsce, gdzie organizowane są liczne wystawy i eventy związane z szeroko pojętą sztuką. Nawet jeśli nie interesuje cię ten temat, sam budynek jest wart zobaczenia i znajduje się 40 minut spacerem od mostu Golden Gate. Można też podjechać autobusem nr 130 i wysiąść na przystanku Richardson Ave & Francisco St praktycznie przy samym pałacu (szczegółowe informacje na znajdziesz na stronie palaceoffinearts.com/). Po zobaczeniu mostu i pałacu warto wsiąść w autobus nr 28, którym dostaniesz się do Golden Gate Park, który rocznie odwiedza 24 milionów turystów. Wejście do parku jest darmowe i znajdziesz w nim wiele atrakcji, takich jak: Conservatory of Flowers, Botanical Garden, Japanese Tea garden, de Young Museum i California Academy of Sciences. Warto śledzić informację o aktualnych wystawach i wydarzeniach, takich jak karmienie pingwinów, czy możliwość spędzenia nocy w muzeum. Koszt to około 129$ (szczegółowe informacje znajdziesz na stronie www.calacademy.org/). Twin Peaks, bliźniacze wzgórza, położone w samym sercu miasta, to darmowy i najlepszy punkt widokowy na San Francisco. Na górze czeka na ciebie widok na każdą stronę miasta. Najprostszy sposób, aby się tam dostać komunikacją miejską, jest autobus nr 37, który dowiezie cię na przystanek 74 Crestline, z którego rozpocznie się hike pod górę. Jeśli jednak nie masz ochoty na wspinaczkę, możesz dojechać na samą górę uberem lub autem. Gdy masz ochotę na dłuższy spacer, możesz dojść pieszo z parku Golden Gate na Twin Peaks w niecałe 40 minut. Mission Dolores Park, oddalony 36 minut spacerem od Twin Peaks, to jeden z najpopularniejszych, a na pewno najbardziej tętniący życiem i różnorodny park w San Francisco. Znajduje się w samym sercu Mission Disctrict, gdzie łatwo dostaniesz się autobusem nr 33, wysiadając na przystanku 18th St & Dolores St. Park, który znajduje się na wzgórzu, skąd jest świetny widok na miasto. Jest to wyjątkowe miejsce, w którym odbywa się wiele ciekawych wydarzeń, spotkacie tam kolorowych i różnorodnych ludzi, to miejsce po prostu trzeba zobaczyć, aby móc wczuć się w klimat (więcej informacji o wydarzeniach znajdziesz na stronie sfrecpark.org).

 

Painted ladies to kolorowe, szeregowe domy w wiktoriańskim stylu, zza których przebija się widok na nowocześniejszą część miasta. Oddalone niecałe 30 minut spacerem od Mission Dolores Park. Najlepsze miejsce, z którego możecie podziwiać widok to Alamo Square w dzielnicy Lower Haight, gdzie możesz usiąść na trawie i poczekać aż zajdzie słońce, żeby zobaczyć całe miasto nocą. Dostaniesz się tam autobusem nr 21, gdy wysiądziesz na przystanku Hayes St & Pierce St.Cable car. Tramwaj linowy to ostatni na świecie działający system ręcznie sterowanej kolejki linowej. Pojedynczy przejazd kosztuje 8$ (dzieci do piątego roku życia mają darmowy przejazd). W San Francisco znajdziecie trzy linie: dwie startują z Powell Market Street i jadą w kierunku Fisherman’s Wharf, trzecia rozpoczyna swoją trasę na California Market Street w dzielnicy finansowej i jedzie przez Nob Hill w kierunku Van Ness Avenue (szczegółowe informacje na stronie www.sfcablecar.com/). Lombard street to najbardziej pokręcona ulica na świecie. Ciekawym doświadczeniem jest przejechanie jej autem, jednak można też wejść lub zejść po schodach, a na samej górze znajdziesz imponujący widok na całe miasto. Ulica znajduje się w północnej części miasta, na osiedlu Russian Hill, niedaleko kolejnego miejsca, którym jest…. Fisherman’s Wharf, jedna z najbardziej turystycznych dzielnic miasta, pełna sklepów z pamiątkami i stoisk sprzedających dania z owocami morza. Znajdziesz tu również popularny mural „Welcome to San Francisco„. Warto zwiedzić tę dzielnicę pieszo lub wynająć rower i przejechać się wzdłuż wybrzeża. Zaczynając od samego początku, Pier 39 to miejsce, w którym zobaczysz słynne lwy morskie wylegujące się na pomostach. Jest to obowiązkowy punkt na mapie San Francisco. Kolejnym miejscem jest Pier 33, z którego odpływa prom do więzienia Alcatraz. Idąc wzdłuż brzegu, dojdziesz do Pier 1, z którego jest najlepszy widok na wieżowce, na który warto poczekać do wieczora. W okolice Fisherman’s Wharf dostaniesz się tramwajem linowym lub z lombard street spacer zajmie niecałe 20 minut. Alcatraz to więzienie położone na wyspie w zatoce San Francisco, uważane za jedno z najtrudniejszych do ucieczki. Zamknięte zostało ze względu na wysokie koszty utrzymania, jednak wciąż jest dostępne dla turystów. Dostaniesz się tam promem, który odpływa z Pier 33 w godzinach od 8:40 do 13:35. Na zwiedzanie powinieneś poświęcić minimum 3 godziny. Na miejscu dostajesz zestaw słuchawkowy, który zapewni ci najważniejsze informacje i przedstawi plan zwiedzania. Bilet kosztuje około 50$ (34$ dzieci) i jest zdecydowanie wart swojej ceny. Możliwe jest też nocne zwiedzanie, wtedy bilet jest nieco droższy, 60$ dorośli, 39$ dzieci. Chinatown w San Francisco jest najstarszą chińską dzielnicą w całej Ameryce Północnej. Znajduje się niedaleko Pier 33 (25 minut pieszo), ale dostaniesz się tam również kolejką linową, wysiadając na przystanku California St & Kearny St, autobusem nr 8, wysiadając na przystanku Kearny St & Bush St lub linią 30 i 45 wysiadając na Stockton ST & Sutter St. Zwiedzanie Chinatown warto zacząć od Dragon Gate, która wprowadzi cię w kolorową dzielnicę, pełną murali i pysznego jedzenia. Warto poszukać, czy podczas twojego pobytu nie odbywa się parada lub inny event. (szczegółowe informacje znajdziesz na stronie www.sanfranciscochinatown.com/).

 

Poradnik został stworzony we współpracy z Karoliną Harasimowicz.

Źródło: podrozezhubertem.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: