A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Zjednoczone Emiraty Arabskie zwykle kojarzą się z Dubajem i Abu Dhabi. Nic w tym dziwnego, w końcu to te miasta są głównymi ośrodkami finansów, handlu i turystyki kraju. Mimo to ZEA mają o wiele więcej do zaoferowania, czego przykładem jest chociażby Fujairah – jeden z siedmiu emiratów, który położony jest nad Oceanem Indyjskim. Poniżej znajdziesz najbardziej potrzebne informacje związane z podróżą do stolicy tego emiratu, Fujairah.
Jak dojechać z Dubaju do Fujairah?
Jeśli będąc w Dubaju lub w innymi mieście ZEA położonym nad Zatoką Perską pragniesz zobaczyć wschodnią część tego kraju, to Fujairah wydaje się być idealnym pomysłem.
Można tam dojechać autobusem linii nr E700, który kursuje z przystanku Union Square Bus Station w Dubaju. Pierwszy przejazd rozpoczyna się już o godzinie 5:30, ostatni natomiast o godz. 20:00. Po drodze autobus zatrzymuje się na kilkunastu przystankach – w tym na dwóch w Dubaju (Dnata 1 oraz Airport Terminal 1, External Parking). W Fujairah zjeżdża on do czterech przystanków. Najlepiej jest wysiąść na Fujairah, Etisalat 1 lub na Choithrams Supermarket 1, ponieważ są on zlokalizowane w centrum miasta. Pełny rozkład jazdy autobusów kursujących na trasie Dubaj-Fujairah-Dubaj znajdziecie w aplikacji mobilnej Shail. Przejazd w jedną stronę kosztuje 25 AED. Płatność odbywa się za pomocą karty NOL, którą przykłada się do czytnika zlokalizowanego przy wejściu do autobusu. Jest to ta sama karta, którą płaci się za przejazdy komunikacją miejską (autobus, tramwaj i metro) w Dubaju.
Istnieje również możliwość skorzystania z usług taksówkarskich oraz wypożyczenia samochodu – te opcje są jednak bardziej opłacalne przy większej liczbie osób. Na terenie ZEA działają wypożyczalnie takie jak Alamo, Hertz, KTC GULF Rent a Car czy Enterprise. Decydując się na wypożyczenie pojazdu dokładnie czytaj warunki umowy, a podczas jazdy staraj się przestrzegać przepisów drogowych, szczególnie tych dotyczących prędkości. Mandaty za wykroczenia w Emiratach są bardzo wysokie. Dodatkowo, jeśli przebywasz w ZEA dłużej niż 30 dni powinieneś posiadać międzynarodowe prawo jazdy.
Swoją wycieczkę po Fujairah warto rozpocząć od wstąpienia do Meczetu Szejka Zayeda. Został on nazwany na cześć tego samego władcy co świątynia w Abu Dhabi. Meczet w Fujairah jest otwarty dla zwiedzających codziennie – z wyjątkiem piątków – od godz. 9:00 do 12:00. Wstęp jest bezpłatny. Przed przybyciem należy zarejestrować swoją wizytę na oficjalnej stronie meczetu. Do środka wpuszczane są tylko osoby w odpowiednim stroju: długie spodnie, zakryte ramiona, a w przypadku kobiet dodatkowo zakryte włosy. Każdy zwiedzający jest również zmuszony do zdjęcia obuwia.
Następna atrakcją wartą odwiedzenia jest miejsce przypominające skansen, w którym można znaleźć budowle charakterystyczne dla kultury arabskiej, w tym fort. Pochodzi on z XVI wieku i jest jednym z najstarszych tego typu budowli w kraju. Wejście do skansenu, jak również do fortu jest bezpłatne. Na terenie budowli można wejść do kilku pomieszczeń, a także na wieże strażnicze, z których rozciąga się piękny widok na miasto oraz na pasmo górskie Hajar. Przy wejściu do fortu znajduje się księga pamiątkowa, do której każdy podróżny może się wpisać.
Po meczecie i forcie warto odwiedzić plażę Umbrella Beach. Zlokalizowanych jest tam kilka restauracji i kawiarni, a także ławki, na których można odpocząć jednocześnie podziwiając wody Zatoki Omańskiej.
Jeśli zostało Ci jeszcze trochę czasu, a kochasz zwiedzanie charakterystycznych dla danego kraju i kultury dzielnic, to koniecznie musisz przejść się ulicami Safad. Miejsce to ukazuje skalę kontrastu między bogatymi emiratami Dubai oraz Abu Dhabi a biedniejszym emiratem Fujairah.
Źródło: podrozezhubertem.pl
Wiosna to wyjątkowy czas, w którym przyroda budzi się do życia, a wraz z nią pojawia się wiele możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednak to też moment konkretnych zagrożeń zdrowotnych, które mogą zaburzyć radość związaną z nadejściem ciepłych dni. Na co uważać w szczególności i jakie są sprawdzone metody prewencyjne, które pomogą uchronić się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami?
czytaj więcejW dzisiejszych czasach, gdy życie staje się coraz bardziej intensywne, a tempo codziennych obowiązków nieustannie rośnie, często w głowach wielu osób, których rodzice z roku na rok stają się coraz mniej samodzielni, pojawia się pytanie, jak zapewnić im odpowiednią opiekę, aby nie czuli się pozostawieni samym sobie.
Z troski o komfort i bezpieczeństwo bliskich często poszukujemy alternatyw, które pozwolą zapewnić starszym osobom godne życie, pełne szacunku i ciepła, kiedy my - zapracowani, zajęci pracą i rodziną, często sami nie w pełni zdrowia i sił, nie możemy zamieszkać z rodzicami i zapewnić im wystarczającej opieki, uwagi i czasu. Coraz częściej mówi się o domach opieki, które wbrew obiegowym opiniom, nie są miejscami odizolowanymi od życia, lecz przestrzeniami, gdzie seniorzy mogą czuć się pełnoprawnymi członkami społeczności. Takie ośrodki oferują opiekę medyczną, bogatą ofertę zajęć rehabilitacyjnych, towarzyskich, a także przestrzeń do rozwoju osobistego.
Warto więc zastanowić się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla naszych bliskich, aby mogli cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem w okresie "Jesieni Życia".
W naszym regionie jednym z miejsc łączących nowoczesne podejście do opieki z domową atmosferą, jest Dom Seniora JANTAR.
Od 28 marca ponownie będzie można podziwiać widoki z wieży na Chełmcu. Jak informuje Urząd Miasta Szczawno-Zdrój, obiekt będzie otwarty w piątki, soboty i niedziele w godzinach 10:00-18:00, o ile pozwolą na to warunki pogodowe. W ubiegłym roku wieża była dostępna do początków listopada, także w dni świąteczne i podczas długich weekendów. Wstęp na nią pozostaje bezpłatny, podobnie jak w poprzednich latach.
czytaj więcejMiejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie rozpoczyna przygotowania do organizacji IV edycji Bielawskiego Jarmarku Wielkanocnego, który odbędzie się 13 kwietnia 2025 roku w Parku Miejskim. Zapraszamy do współpracy wystawców, w szczególności: rękodzielników, szkoły, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców oraz mieszkańców Bielawy. Jarmark połączony będzie z Targami Rarytasów Regionalnych, podczas których zaopatrzyć będzie się można w różne spożywcze produkty regionalne.
czytaj więcejMiłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcej