sowie

Turystyka, atrakcje turystyczne w Wałbrzychu i okolicach - Głuszyca, Jedlina-Zdrój

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-06-12 11:32

Ostatni komentarz: Śriedniowiecze w Wałbrzychu trwało co najmniej do 1870r.??? BRAWO
dodany: 2009.06.18 07:08:56
przez: asior
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-09 18:29

Ostatni komentarz: nie podoba mi sie to durnoty
dodany: 2009.05.21 15:17:04
przez: dfsd
czytaj więcej
Data newsa: 2009-04-09 08:51

Ostatni komentarz: Ciekawy artykuł
Dzięki i pozdrawiam
Przemysław Frąc
dodany: 2009.05.15 14:59:12
przez: Przemysław Frąc
czytaj więcej
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Data newsa: 2009-01-09 18:32

Ostatni komentarz:

A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.


dodany: 2009.05.04 17:11:34
przez: gość
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-31 12:56

Ostatni komentarz: odbudowac stary ksiaz . bedzie druga atrakcja ksiaza . komitet odbudowy starego ksiaza /alte burg / ,
dodany: 2009.04.25 08:22:14
przez: stary ksiaz
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-02 13:39

Ostatni komentarz: Jeżeli te potłuczone butelki, puszki, papiery nazwali porządkiem i czystością to chyba widzieli tylko to co im pozwolono.
dodany: 2009.03.26 10:14:10
przez: gość
czytaj więcej
Finlandia - kraj jezior, saun i urokliwych miast
2023-03-01 12:50

Finlandia słynie z pięknych krajobrazów pełnych jezior i rozległych lasów. Jest tam wiele obszarów chronionych, w tym 40 parków narodowych, które stanowią około 10 proc. całkowitej powierzchni kraju. Dodatkowo, zimą w Finlandii można obserwować zjawisko zorzy polarnej. Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje związane z podróżą do Finlandii, a w szczególności do stolicy tego kraju – Helsinek.


Zasady wjazdu do Finlandii

 

 

Polacy mogą przekraczać granicę z Finlandią na podstawie ważnego dowodu osobistego, paszportu lub paszportu tymczasowego. Finlandia należy do Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen, w związku z czym nie ma kontroli granicznych.

 

Finlandia od 1 lipca 2022 roku zniosła wszelkie obostrzenia i wymogi związane z COVID-19, więc wjazd do tego kraju nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów.

 

Warto wziąć pod uwagę, że w Finlandii obowiązuje drugi stopień zagrożenia terrorystycznego, co zgodnie ze zdaniem miejscowych władz oznacza podwyższone prawdopodobieństwo zamachu terrorystycznego. Aktualne informacje można znaleźć na rządowej stronie.

 

 

Podróż do Finlandii

 

 

Istnieją różne sposoby, aby dostać się do Finlandii z Polski, w zależności od preferencji podróżnych i dostępności połączeń.

 

Najprostszym i najszybszym sposobem na dotarcie do Finlandii z Polski jest lot samolotem. Istnieje wiele połączeń lotniczych z Helsinkami i Turku, obsługiwanych przez linie lotnicze, takie jak Finnair, Ryanair, Norwegian czy LOT. Lot z Polski do Helsinek trwa zwykle od 1,5 do 2,5 godziny. Do centrum Helsinek najlepiej dostać się koleją (linia I oraz P). Kursuje ona co 10 minut, a dojazd zajmuje pół godziny. Cena biletu dla dorosłego to 4,1 euro.

 

Do Finlandii można dostać się także autem jadąc do Estonii, a następnie udać się na prom płynący z Tallinna. Dziennie odbywa się 12 przepraw obsługiwanych przez trzech armatorów – Tallink Silja, Eckero Lines oraz Viking Line. Bilety na prom można zakupić na stronie każdego przewoźnika. Cena biletu dla 2 osób dorosłych oraz samochodu to ok. 70 euro.

 

 

Nocleg w Helsinkach

 

 

Helsinki to duże miasto, w których można znaleźć masę miejsc noclegowych dla turystów o różnych preferencjach i budżetach.

 

 

Oto kilka propozycji noclegowych w Helsinkach:

 

Obiekt VALO Hotel & Work Helsinki – umożliwia skorzystanie z oferty restauracji, bezpłatnych rowerów, centrum fitness oraz baru. W wolnej chwili można odprężyć się na tarasie na dachu, gdzie znajdują się sauny, jacuzzi oraz basen. Hotel oferuje również śniadanie w formie bufetu szwedzkiego;

CheapSleep Hostel Helsinki -budżetowa opcja, szczególnie dla osób, które planują całodzienne wycieczki;

Hotel Anna – w cenie nocleg w pokoju hotelowym wraz ze śniadaniem;

Hotel Finn – obiekt położony w samym sercu Helsinek;

Scandic Helsinki Hub – oprócz noclegu oferuje również skorzystanie z oferty restauracji, a także z sauny, tarasu i bezpłatnych rowerów.

 

 

Transport w Helsinkach

 

 

Bilet 30-minutowy na dwie strefy kosztuje 3,10 euro za osobę dorosłą oraz 1,60 euro za dziecko. Kupisz je w automatach na stacjach metra oraz przy wybranych przystankach tramwajowych i autobusowych. Bardzo przydatna jest aplikacja mobilna HSL, która ułatwia zakup biletu na komunikację miejską. W aplikacji oprócz biletów na tramwaj czy metro, można również kupić bilet na kolej łączącą centrum miasta z lotniskiem.

 

Helsinki podzielone są na strefy komunikacyjne. Na każdym przystanku rozwieszone są mapki, gdzie można sprawdzić, do której strefy należy konkretny przystanek. Najlepszymi środkami transportu są metro oraz kolej miejska.

 

W Finlandii do autobusu wsiadamy przednimi drzwiami i pokazujemy kod QR biletu pod skaner. Warto pamiętać także, że szczególnie w mniejszych miejscowościach, przystanki są na życzenie i musimy odpowiednio wcześniej pomachać kierowcy lub nacisnąć przycisk w autobusie, aby pojazd zatrzymał się na konkretnym przystanku.

 

 

Płatności i ceny w Helsinkach

 

 

We większości miejsc za zakupy zapłacisz kartą. Sklepy spożywcze otwarte są zazwyczaj od godz. 7:00 do 22:00. Inaczej to wygląda w przypadku sklepów z pamiątkami i centrów handlowych. Warto pamiętać, że kupując napoje zostanie doliczona dodatkowa opłata za opakowanie, którą później przy oddawaniu butelek czy puszek można odzyskać w postaci vouchera na zakupy w markecie.

 

 

Przykładowe ceny w Helsinkach w sklepach spożywczych K-market (stan na luty 2023):

woda 1,5 l – 1,4 euro

ciemne, fińskie pieczywo – 1,8 euro za 6 sztuk

batonik czekoladowy Fazer – 1,5 euro

jogurt pitny bez laktozy 1 l – 2 euro

banany 1 kg – 1,5 euro

Ceny w restauracjach:

woda – w większości restauracji dostępna jest woda kranowa za darmo

obiad (pasta/wok/zupa) – ok. 11 euro za porcję

burger (bez frytek) – ok. 13 euro

drink (0,4 l) – ok. 7 euro

 

 

Atrakcje w Finlandii

 

 

Helsinki – stolica Finlandii

 

 

Katedra Narodowa lub Katedra Najświętszej Marii Panny (fin. Helsingin tuomiokirkko) – wzniesiono ją w latach 1830-1852 na wzgórzu zwanym Senackim Placem (Senaatintori). Jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Helsinkach. Została zbudowana w stylu neoklasycznym według projektu Carla Ludwiga Engla. Katedra jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok, a wstęp jest bezpłatny.

 

 

Forteca Suomenlinna – jest to jedno z największych dzieł inżynieryjnych XVIII wieku w Europie. Zbudowana przez Szwedów na wyspie Suomenlinna, składa się z kilku wysp, połączonych ze sobą mostami i tunelami. Zajmuje powierzchnię około 80 hektarów. Obecnie na wyspie znajduje się kilka muzeów, w tym Muzeum Morskie, Muzeum Wojskowe i Muzeum Suomenlinna. Zwiedzający mogą również zobaczyć wiele budynków i fortyfikacji, a także korzystać z restauracji, kawiarni i sklepów. Na wyspę można dostać się jedynie drogą wodną. Połączenie promowe z Rynku w Helsinkach utrzymywane jest przez cały rok. W sezonie letnim odbywa się ono z regularnością co 20 minut. Sam rejs trwa około 15 minut. Do zwiedzania Suomenlinny nie są potrzebne bilety. Aby obejść wyspę potrzeba ok 1,5 godziny, jednak warto zarezerwować sobie więcej czasu ze względu na dostępne tam atrakcje.

 

 

Plac Senacki – to centralny plac w Helsinkach, na którym znajdują się m.in. Katedra Helsińska, gmach Uniwersytetu Helsińskiego i Pałac Rządu.

 

 

Pałac Prezydencki w Helsinkach – oficjalna rezydencja prezydenta Finlandii. Zlokalizowany jest w centrum Helsinek na placu Prezydenckim (Kasvislääkärinkatu 1). Budynek został wybudowany w 1820 roku. Na co dzień nie jest otwarty dla turystów. Można jedynie zobaczyć zmianę warty, która odbywa się każdego dnia o godzinie 12:00 przed bramą pałacu. Dodatkowo, w lecie do zwiedzania jest udostępniany ogród pałacowy pełen pięknych kwiatów i roślin.

 

 

Esplanadi – to popularny deptak w centrum Helsinek, otoczony pięknymi sklepami, kawiarniami i restauracjami. To idealne miejsce na spacer i zakupy.

 

 

Muzeum Narodowe – to największe muzeum w Finlandii, które prezentuje historię i kulturę kraju od czasów prehistorycznych do dzisiaj.

 

 

Temppeliaukio – miejsce, w którym architektura i natura łączą się w piękny sposób. Świątynia została wykuta w skale, a dach kościoła został wykonany z miedzianych płyt, tworzących okrągłe kształty. Na dachu położona została również trawa, która zapewnia dodatkową izolację termiczną. W środku kościoła znajduje się piękna naturalna akustyka, dzięki czemu kościół jest często wykorzystywany jako sala koncertowa. Świątynia jest otwarta codziennie, a wstęp kosztuje 5 euro za osobę.

 

 

Metro w Helsinkach – warto też przejechać się metrem. Niektóre stacje są naprawdę ładne, szczególnie stacja Kamppi.

 

 

Helsinki mogą też być dobrą bazą wypadową do dalszych podróży. Finlandia ma bardzo dobrze rozwinięta zarówno sieć połączeń kolejowych między miastami jak również autobusów. Warto pobrać aplikacje mobilną VR Matkalla, gdzie zakupimy bilety na pociągi międzymiastowe. Im wcześniej kupisz bilet tym mniej za niego zapłacisz. Inną stroną, gdzie można szukać połączeń autobusowych między miastami Finlandii jest onnibus.com.

 

 

Z Helsinek bardzo łatwo można dostać się także do Tallina w Estonii, który położony jest 2 godziny rejsem od stolicy Finlandii. Tallin jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie i oferuje wiele atrakcji turystycznych, takich jak zamek, katedra, ratusz oraz liczne sklepy i restauracje.

 

 

Park Narodowy Nuuksio

 

 

To piękny park krajobrazowy, położony około 30 km od Helsinek. Na terenie parku znajduje się zagroda reniferów, gdzie można nakarmić Renifery. Uwaga! Obowiązuje limit dzienny osób, które mogą karmić renifery, dlatego najlepiej udać się tam jak najwcześniej w godzinach otwarcia parku. Cena wejścia to ok. 50 euro. Zawiera ona porosty do karmienia reniferów, pieczywo do upieczenia na ognisku oraz herbatę. Oprócz tego, park oferuje wiele szlaków turystycznych, w tym szlaki piesze i rowerowe, a także możliwość wspinaczki i wędkowania.

 

 

Rovaniemi – stolica Laponii

 

 

Ciekawą opcją jest przejazd nocny z Helsinek do Rovaniemi, czyli położonego na północy Finlandii miasta słynącego ze znanego nam wszystkim Świętego Mikołaja. Koszt przejazdu w kabinie sypialnianej to ok. 80 EUR.

 

W Rovaniemi znajduje się Wioska Świętego Mikołaja, gdzie można zobaczyć warsztat Mikołaja, wysłać listy czy zobaczyć renifery.

 

 

Laponia to region w północnej części Finlandii, który graniczy z Norwegią, Szwecją i Rosją. Jest to obszar o wyjątkowo pięknych krajobrazach, gdzie można podziwiać góry, lasy, rzeki, jeziora i tundrę. Laponia jest szczególnie popularna w okresie zimowym, gdy można tu doświadczyć prawdziwej zimy i skorzystać z licznych zimowych atrakcji. Położonych jest tu wiele stacji narciarskich, na których można pojeździć na nartach, snowboardzie czy skuterach śnieżnych. Region ten jest również idealnym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego, turystyki pieszej czy jazdy na psich zaprzęgach.

 

 

Urokliwe fińskie miasta

 

Tampere – jedno z największych miast Finlandii, zachwycające swoim industrialnym stylem, które otoczone jest wspaniałymi jeziorami oraz malowniczymi krajobrazami. Tampere słynie z przemysłu włókienniczego, a także z bogatej historii związanej z przemysłem tekstylnym i produkcją papieru. W mieście znajduje się kilka wież widokowych. Szczególnie polecam wybrać się na Näsinneula. Znajduje się ona na terenie centrum rozrywki Särkänniemi, który poza wieżą oferuje także park rozrywki, planetarium, oceanarium i centrum nauki. Z górnego poziomu wieży Näsinneula można podziwiać panoramiczne widoki na całe Tampere oraz okoliczne jeziora. Wewnątrz wieży znajduje się także restauracja serwująca dania kuchni fińskiej i międzynarodowej.

 

 

Rauma – słynie z pięknych zabytkowych budynków z XVIII i XIX wieku, w tym z jednego z najlepiej zachowanych zespołów architektonicznych w stylu baroku nadbałtyckiego. Zabytkowa część miasta została wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Raumę cechuje również urokliwe wybrzeże, gdzie znajdują się plaże, promenady i kawiarnie. W okolicy miasta położonych jest również wiele przyrodniczych atrakcji, takich jak Park Narodowy Archipelagu, gdzie można podziwiać malownicze krajobrazy wysp i wybrzeża Morza Bałtyckiego.

 

 

Pori – miasto słynie z pięknych plaż, które przyciągają turystów szczególnie w okresie letnim. Najbardziej znaną plażą w Pori jest Yyteri. Warto również odwiedzić centrum miasta, gdzie znajdują się zabytkowe budynki z XIX wieku, takie jak kościół i ratusz, a także wiele sklepów, kawiarni i restauracji.

 

 

Oulu – słynie z innowacyjności i rozwijającej się technologii, a w szczególności ze swojego ekosystemu start-upowego i unikalnej infrastruktury dla rozwoju nowych technologii. Zlokalizowana jest tam Oulu Nallikari Beach – piękna piaszczysta plaża nad brzegiem Zatoki Botnickiej, idealna na kąpiele słoneczne i spacery. Jeśli jesteście zimą w Oulu to warto wybrać się do sauny i na morsowanie do Saunalautta SMBoat – 100% finnish experience. Miejsce to oferuje również spróbowanie gofra z mięsem z renifera bądź konfiturą z maliny moroszki.

 

 

Lahti – położone nad jeziorem Vesijärvi, około 100 km na północ od stolicy kraju, Helsinek. Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, handlowym i kulturalnym południowej części kraju. W Lahti znajdują się muzea teatr, filharmonia oraz centra handlowe i rozrywki. Jest to również popularny ośrodek sportowy, a w szczególności sportów zimowych. Lahti jest jednym z najważniejszych ośrodków narciarskich w Finlandii, z wieloma trasami narciarskimi i skocznią narciarską olimpijskiego poziomu.

 

 

Poradnik został stworzony we współpracy z Aleksandrą Rusek.

Źródło: podrozezhubertem.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: