A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
goldentrain.pl - 8 zabytkowych monet znaleziono w ruinach wałbrzyskiego Separatora. 143 lata temu zostały zakopane w metalowym pudełku. Pudełko z monetami odkryli pracownicy firmy, która rozbierała obiekt. Po wywiezieniu gruzu zauważono kamień, będący fundamentem jednej ze ścian. To swoista kapsuła czasu.
- Jest to ważna informacja na temat historii obiektu. Nawet mieszkańcy Wałbrzycha spierają się co do początków tzw. Separatora czyli budynku przy ul. Reja 1 - mówi archeolog z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, Marek Kowalski.
Serwis goldentrain.pl zaprasza!
- Na monetach wybita jest data 1873. Pudełko z monetami zostało wmurowane w budynek, ale to wskazuje nam kiedy został on zbudowany - mówi dyrektor wałbrzyskiego muzeum, Jacek Drejer.
Nominały możemy porównać do dzisiejszych 10 czy 20 groszówek. Monety trafiły do biura rzeczy znalezionych w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu.
Poinformowano też wałbrzyską delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Dzięki przeprowadzonym oględzinom wiadomo m.in., że monety wybito w mennicy we Wrocławiu.
- Na razie monety zostaną przekazane do muzeum jako depozyt, na czas całego postępowania. Złożyliśmy już wniosek do konserwatora, żeby pozostały u nas na stałe. Są one w kiepskim stanie, niezbędne będą prace konserwatorskie, które przeprowadzimy we własnym zakresie lub zlecimy je firmom, z którymi współpracujemy na stałe - informuje Jacek Drejer.
Na Zamku Grodno w Gminie Walim Wójt Gminy Walim Adam Hausman, Dyrektor Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej Bożena Dróżdż oraz Przewodnicząca Rady Gminy Walim Zuzanna Bodurka, przecięli wspólnie wstęgę, tym samym otwierając kolejną atrakcję - Centrum Bioedukacji Multimedialnej. To zachwycające swym pięknem i technologicznymi rozwiązaniami miejsce, powstało jako jedna z trzech części projektu pn. „Zwiększenie udostępniania zasobów przyrodniczych oraz rozwój nowych form edukacji ekologicznej, dzięki rozbudowie Turystycznego Centrum Edukacji Ekologicznej „Choina” i poprawie organizacji ruchu turystycznego w Gminie Walim”.
czytaj więcejW dniu 19 maja 2019r. (niedziela) na boisku sportowym w Głuszycy wystartuje kolejny wyścig z cyklu Puchar Strefy MTB Sudety. W głuszyckiej części strefy, zwanej Sercem tras Strefy MTB Sudety, kolarze pojadą w Grand Prix MTB Podziemia Osówki.
czytaj więcejZarząd Powiatu Wałbrzyskiego, po raz pierwszy, zorganizował wizyty studyjne dla przedstawicieli biur podróży i przewodników turystycznych z terenu zachodniej i południowej Polski. Uczestnicy zwiedzą najciekawsze atrakcje turystyczne naszego powiatu oraz zaplecze noclegowo gastronomiczne. Goście wizytę rozpoczęli w Gminie Walim!
Na Zamku Grodno, przedstawicieli biur podróży i przewodników, powitał Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Krzysztof Kwiatkowski oraz Dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu Paweł Brzozowski. Po uroczystej kolacji w Karczmie Rycerskiej, goście udali się na nocne zwiedzanie Zamku Grodno.
- Od pierwszego dnia wiosny zapraszamy Mieszkańców Głuszycy do korzystania z rowerów elektrycznych wypożyczanych w Centrum Kultury - informuje burmistrz Roman Głód.
Wypożyczalnia rowerów elektrycznych w Głuszycy czynna jest od 21 marca do 31 października w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 10.00 oraz w godz. 14:30 - 16:00.
Istnieje możliwość rezerwacji rowerów telefonicznie, dzwoniąc pod numer 503 102 817.
W piątek 24 sierpnia 2018r. rozpoczyna się Miedzianka Fest - Festiwal Reportażu, który kolejny rok skupiać będzie czołówkę krajowych reporterów i pisarzy. Wśród gości znaleźli się m.in. Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, a także organizatorzy Filip Springer i Olga Gitkiewicz.
Miedzianka to miasto, które zniknęło z powierzchni ziemi oraz z map za sprawą rabunkowego wydobycia uranu, którego wydobyte rudy zostały w całości wywiezione do Związku Radzieckiego. Na skutek katastrofy górniczej w latach 70-tych ubiegłego wieku mieszkańców Miedzianki przesiedlono do Jeleniej Góry, a w Miedziance pozostał jedynie Kościół i… browar. Za sprawą Filipa Springera i jego reportażu (Miedzianka – historia znikania) co roku do byłego miasteczka niedaleko Jeleniej Góry ściągają tłumy chętnych na spotkania z literaturą faktu. W tym roku głównym hasłem wydarzenia będzie „Krajobraz opowieści”.