A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Dolny Śląsk położony jest południowo - zachodniej Polsce i obejmuje swoim zasięgiem Nizinę Śląską, Śląsko - Łużycką, Przedgórze Sudeckie oraz Sudety. To kraina, w której góry przeplatają się z malowniczymi kotlinami, urokliwe miasteczka kuszą niezwykłymi zabytkami, wsie obfitują w gospodarstwa agroturystyczne a rejony o szczególnych walorach zdrowotnych oferują sieć uzdrowisk.
Dolny Śląsk to rejon tajemniczy ze swoimi sieciami podziemnych tras turystycznych, wielowiekowym tyglem kultur i tradycji, szlakiem zamków piastowskich, zamków granicznych, klasztorów. Rejon obfituje także w niezwykłe bogactwo krajobrazów, jest bowiem krainą parków narodowych, rezerwatów przyrody, skalnych labiryntów.
Region graniczy z Niemcami i Czechami, które to sąsiedztwo wpływa znacząco na rozwój turystyki i gospodarki Dolnego Śląska.
Dolnośląski Klaster Turystyczny (DKT) powstał pod koniec 2012 roku i zrzesza podmioty z sektora MŚP, JST i NGO głównie z branży hotelarsko-turystycznej. Działania Klastra wspierane są w początkowej fazie dzięki realizacji projektu „Dolnośląski Klaster Turystyki – razem dla regionu” dofinansowanego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach zadania publicznego. Projekt zakłada m.in: zbudowanie strategicznego kierunku rozwoju Klastra w obszarach rozwoju turystyki i promocji regionu oraz pozyskanie nowych partnerów do współpracy.
Dolnośląski Klaster Turystyki jest dobrowolnym porozumieniem jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorstw, jednostek badawczo-rozwojowych oraz organizacji
i instytucji wspierających rozwój i propagowanie turystyki na terenie Dolnego Śląska. Siedzibą Klastra jest Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego pełniąca funkcję Koordynatora Klastra. Teren działania to obszar województwa dolnośląskiego w początkowej fazie działalności ukierunkowany na wsparcie regionu świdnicko - wałbrzyskiego.
- Kreowanie i upowszechnianie wizerunku województwa jako regionu atrakcyjnego turystycznie w kraju i za granicą.
- Integracja środowisk samorządu terytorialnego, gospodarczego i zawodowego oraz osób, instytucji i organizacji zainteresowanych rozwojem turystycznym województwa.
- Zwiększanie liczby turystów odwiedzających województwo.
- Wzrost wpływów z turystyki.
- Poprawa infrastruktury turystycznej w województwie.
- Stworzenie regionalnego systemu informacji turystycznej.
- Poprawa współpracy podmiotów gospodarczych turystyki z władzami regionalnymi.
- Prowadzenie i organizowanie szkoleń.
- Podejmowanie inicjatyw służących podnoszeniu jakości świadczonych usług turystycznych.
- Edukacja w zakresie ochrony środowiska, racjonalnej gospodarki energią (oszczędzania energii), odnawialnych źródeł energii oraz możliwości zastosowania tych rozwiązań w turystyce.
- Promocja zdrowia (turystyka zdrowotna, promocja sportu i zdrowego trybu życia, integracja osób niepełnosprawnych etc).
Dolnośląski Klaster Turystyki
Krzyżowa 7
58-112 Grodziszcze
tel.: 74 85 00 364, 797-993-698
www.turystykadolnyslask.pl
Miłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcejWładze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
czytaj więcejRozszerzyliśmy zakres prac przy modernizacji ul. Leśnej w Kamiennej Górze. Nad Zalewem powstała zupełnie nowa ścieżka spacerowa o długości ok. 250 metrów.
czytaj więcejWójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej