A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Grupka naszych studentów z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Wałbrzycha uczestniczy obecnie w programie „Erasmus - uczenie się przez całe życie” w malowniczo położonej miejscowości Samsun, w północnej Turcji nad Morzem Czarnym. Michał Fila i Robert Niedźwiedziński są studentami Turystyki i Rekreacji, zaś Kornelia Jagodzińska Filologii Angielskiej. W Turcji studiują na Ondokuz Mayis University w pięknie położonym kampusie między morzem i górami, który wielkością przypomina Świebodzice. Studenci znający język angielski z miejscowego Uniwersytetu bardzo zaangażowali się w życie studentów Erasmusów, co rusz organizując spotkania sportowe, popularno-naukowe, czy krajoznawcze.
Do Turcji przyjechali również studenci Erasmusa z Czech, Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii oraz Szkocji. Wszyscy zakwaterowani są w hotelu zlokalizowanym na terenie kampusu z pięknym widokiem na góry i morze. Przed przyjazdem do tak egzotycznego kraju i regionu każdy zadawał sobie pytanie, „co my robimy?”, „czy coś nam grozi?”. Obawy okazały się kompletnie nieuzasadnione gdyż wałbrzyscy żacy na co dzień stykają się wyłącznie z oznakami sympatii. Najlepsze co daje Erasmus to, możliwość poznania innej kultury, spotkanie ciekawych ludzi, często innych od nas samych pochodzących z różnych stron Europy. Nasi wysłannicy większość czasu spędzają z innymi studentami Erasmusa, bądź studentami, którzy specjalnie przyjechali to Turcji, aby skończyć studia. Najczęściej są to studenci kierunków medycznych pochodzący z Kenii, Gruzji, Azerbejdżanu, Armenii, Iranu, czy też Iraku. Wspólne doświadczenia pozwalają otwierać się na świat, stawać się bardziej komunikatywnym i odważnym, a także poprawiać swoje umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim Tych, którzy zastanawiają się jak wyglądają zajęcia, pragniemy również uspokoić. Oczywiście w zależności z jakiego instytutu się przyjechało i co się studiuje zajęcia są zróżnicowane. Jedno co łączy wszystkie dyscypliny, to życzliwość i pomoc w załatwieniu jakichkolwiek spraw. Warta pokreślenie jest również gościnność, którą dostrzegamy od pierwszego spotkania z wykładowcami. Bywa, że zapraszają nas do biura na herbatę, lub nawet na obiad podczas którego omawiany jest materiał i zadania jakie przed nami stoją. Zastanawiacie się nad wyjazdem na Erasmusa? Zróbcie to! To naprawdę wspaniała przygoda. Kornelia, Michał i Robert
źródło: 30minut
Miłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcejWładze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
czytaj więcejRozszerzyliśmy zakres prac przy modernizacji ul. Leśnej w Kamiennej Górze. Nad Zalewem powstała zupełnie nowa ścieżka spacerowa o długości ok. 250 metrów.
czytaj więcejWójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej