A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Powszechnie uważa się, że studiowanie na kierunku turystyka i rekreacja to sama przyjemność. „No przecież tam się nic nie robi tylko podróżuje” – takie opinie możemy usłyszeć od studentów innych kierunków, którzy z nieskrywaną zazdrością słuchają relacji z różnych tras wycieczkowych. I rzeczywiście można odnieść błędne wrażenie, że to tylko podróżowanie, a nie ciężka praca ucząca organizacji i obsługi ruchu turystycznego. Jak co roku studenci turystyki i rekreacji w ramach zajęć terenowych z przedmiotu Organizacja i prowadzenie imprez turystyki poznawczej zagranicznej musieli przygotować i opracować wszystkie, nawet te najdrobniejsze szczegóły, związane z wycieczką. W tym roku trasa podróży studialnej prowadziła przez Czechy, Austrię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę do Czarnogóry. Zajęcia studialne (przewodnictwo i pilotaż) rozpoczęły się już we Wiedniu, w którym zwiedzono najważniejsze zabytki tej przepięknej naddunajskiej stolicy. Po drodze zatrzymano się w Bośni i Hercegowinie (Neum) i dwukrotnie w okolicach chorwackiej „perły Adriatyku” – Dubrownika. Po przeprawie promowej przez Bokę Kotorską uczestnicy wycieczki dotarli do Ulcinja przy granicy z Albanią.
Miasteczko zamieszkałe jest w przeważającej liczbie przez ludność pochodzenia albańskiego, a jego malowniczość i folklor całkowicie uzasadniają określenie „Mały Stambuł”, jakie tej miejscowości przypisują turyści. Podczas pobytu codziennie odbywano wycieczki krajoznawcze do najważniejszych miejscowości czarnogórskiego wybrzeża, słynących z urokliwych zabytków, przepięknych plaż, malowniczych krajobrazów oraz z gościnności mieszkańców. Zwiedzono najważniejsze miasta, tj. Budvę, Bar i Stary Bar (Antibari), Perast, Kotor (nie ustępujący świetnością Dubrownikowi - Lista UNESCO), dawną stolicę Czarnogóry – Cetinje oraz okolice Ulcinja (Ada Bojana, Velika Plaża). Dnia 3 maja grupa udała się do Albanii, gdzie zwiedziła stolicę tego kraju – Tiranę, oraz odwiedziła wybrzeże Jeziora Szkoderskiego, które jest największym jeziorem zarówno Albanii, jak i Czarnogóry. Droga powrotna biegła przez stolicę państwa – Podgoricę, a dalej poprzez przepiękne pasma górskie Czarnogóry, wzdłuż kanionu rzeki Moračy, następnie przez Serbię (Belgrad, Nowi Sad) i Węgry. Na Węgrzech grupa zatrzymała się w Kiskunmajsa (k. Segedu), by blisko dziewięć godzin zażywać kąpieli w basenach termalnych. Program i organizację zajęć terenowych opracowali studenci uczestniczący w wyjeździe – zespołem kierowali: Agata Pająk, Lucyna Farbisz, Izabela Ślebioda oraz Sebastian Kasperek. Opiekę merytoryczną sprawowali doc. dr Janusz Kida oraz dr Marcin Dziedzic. W zajęciach wzięło udział 39 studentów polskich oraz dwóch kolegów z Turcji (Őzdemir Sulhi i Demirici Tayfun), przebywający na naszej Uczelni w ramach programu „Erasmus”
źródło: 30minut
Miłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcejWładze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
czytaj więcejRozszerzyliśmy zakres prac przy modernizacji ul. Leśnej w Kamiennej Górze. Nad Zalewem powstała zupełnie nowa ścieżka spacerowa o długości ok. 250 metrów.
czytaj więcejWójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej