A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
W wolny weekend zapraszamy Państwa na wycieczkę do czeskiego Adrszpachu. Na trasach wśród malowniczych formacji Skalnego Miasta można spotkać wielu rodaków, którzy bardzo chętnie odwiedzają to miejsce.
Trudno się jednak dziwić, bo dla mieszkańców powiatu wałbrzyskiego jest to wyjątkowo atrakcyjna wycieczka. Brak jakichkolwiek formalności przy przekraczaniu granicy, odległość mniejsza, niż do Karłowa i Szczelińca, a na miejscu wszystko, co potrzebne turyście: parkingi, punkty gastronomiczne, a nawet hotel, gdybyś ktoś chciał zostać dłużej. Jedyny mankament, na jaki trafiali jadący z Mieroszowa do Adrszpachu otwartą niedawno drogą, to zepsute światła sygnalizacyjne. W czeskiej miejscowości tuż za Mieroszowem, gdzie obowiązuje ruch wahadłowy, nieustannie pali się czerwone światło. Tylko miejscowi wiedzą, że nie ma co stać i czekać na zmianę. Z drugiej strony, oczywiście, sygnalizator non stop pali się na zielono.
Drobne niedogodności z nawiązką wynagradzają wrażenia z wycieczki wokół malowniczego jeziora, lśniącego wśród wyniosłych skał. Woda w tym akwenie, powstałym po wydobyciu piasku, ma niezwykły turkusowy kolor. Spacer wokół jeziorka, biegnący wygodną dróżką przez las, to najpopularniejsza trasa w tej bajkowej krainie. Wśród drzew, co kilka kroków wyłaniają się niesamowite kształty skalnych grzybów, ludzi i zwierząt - w zależności od wyobraźni spacerowiczów. Jak podają przewodniki, skały mają nadane takie właśnie nazwy: Cukrowa Głowa, Kochankowie, Małpa, Tygrys czy Wielbłąd. Literatura podaje także, że w 1790 roku Skalne Miasto odwiedził Johann Wolfgang Goethe, co upamiętnia specjalna tablica. Z historii wiadomo, że na początku XIX wieku na tym terenie wybuchł wielki pożar lasu, trwające wiele tygodni. Pogorzelisko odsłoniło ogromne skalne labirynty, które stały się wtedy bardziej dostępne. Jednak dla bezpieczeństwa turystów wyznaczono oznakowane trasy, z których można zbaczać tylko w niektórych miejscach. Bardziej strome odcinki można pokonać po metalowych schodach lub drewnianych kładkach.
Te wszystkie ograniczenia nie umniejszają wrażeń, jakie daje przechadzka wśród skalnych formacji. Przestaje dziwić fakt, że sceneria Skalnego Miasta została wybrana do znanej filmowej baśni “Opowieści z Narnii”.
Miłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcejWładze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
czytaj więcejRozszerzyliśmy zakres prac przy modernizacji ul. Leśnej w Kamiennej Górze. Nad Zalewem powstała zupełnie nowa ścieżka spacerowa o długości ok. 250 metrów.
czytaj więcejWójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej