A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Przyroda, ludzie i świątynie Tybetu - na takie bloki tematyczne podzielony został pokaz multimedialny p.t. "Tybet - mistyka i realia". Wydarzenie, które miało miejsce w świetlicy OSK w dniu 9 września b.r. prowadziła Grażyna Krawczyń-Cheang - członek Wałbrzyskiego Klubu Wędrowców - współorganizatora pokazu. Dla Grażyny, która obecnie mieszka na zmianę w Singapurze lub Moskwie podróże stały się swoistą pasją. Przed każdą z nich sięga po fachowa literaturę dokładnie poznając historię, tradycję, kulturę i osobliwości regionu stanowiącego cel jej podróży.
Zdjęcia prezentowane na pokazie wykonane zostały podczas dwukrotnej wyprawy do Tybetu. Doskonale przygotowany komentarz, przeplatany ciekawostkami i wrażeniami, wzbudził niezwykłe zainteresowanie wśród przybyłych widzów. Bardzo często podkreślane były tradycje Tybetańczyków, które dyskryminowane są przez Chińczyków (Tybet dawniej był niepodległym państwem obecnie stanowi jednostką administracyjną Chińskiej Republiki Ludowej). Położony jest na średniej wysokości około 4000-5000 metrów nad poziomem morza. Od południa i zachodu jest ograniczony przez Himalaje, Karakorum oraz masyw Pamiru, od północy przez Kunlun, Ałtyn-tag oraz Nanszan. Stolicą Tybetu jest Lhasa. Przywódcą politycznym i duchowym jest Dalajlama. Tybetańczycy posługują się językiem tybetańskim, są buddystami, mają wielowiekową kulturę i tradycje.
W prezentacji uczestniczyło ponad 60 osób.
"Podróż życia, którą odbyłam w maju do Tybetu wywarła na mnie ogromne wrażenie. Przebyłam ten kraj wzdłuż i wszerz, poznałam jego kulturę, ludzi i przyrodę. Tybet - nazywany dachem świata wraz ze swoją duchowością, kulturą i skrajnie surowym klimatem zmienia spojrzenie na świat ludzi, którzy tam byli".
źródło: smpodzamcze.com.pl/osk
Miłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcejWładze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
czytaj więcejRozszerzyliśmy zakres prac przy modernizacji ul. Leśnej w Kamiennej Górze. Nad Zalewem powstała zupełnie nowa ścieżka spacerowa o długości ok. 250 metrów.
czytaj więcejWójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej