A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
19 lipca dzieci z naszej świetlicy, biorące udział w półkolonii organizowanej przy Centrum Kultury w Głuszycy, wzięły udział w wycieczce krajoznawczej po Kotlinie Kłodzkiej. Zainteresowanie było ogromne.
Dzieci pojechały najpierw do kopalni złota w Złotym Stoku, gdzie mogły poznać historię wydobycia tego drogiego kruszcu na terenie Złotego Stoku i okolic interesująco przekazaną przez miejscowych przewodników. Ponadto na terenie kopalni czekało na dzieci wiele wyjątkowych atrakcji: mogły obejrzeć magazyn ze złotem, laboratorium alchemika, chodnik śmierci zakończony podziemną zjeżdżalnią, najwyższy w Polsce podziemny wodospad oraz przejechać się podziemnym pomarańczowym tramwajem, gdzie na końcowej stacji mogły wybić sobie pamiątkową złotą monetę czy też uzyskać certyfikat obecności na złotym papierze.
Po szaleństwie zakupów przy kramach z pamiątkami, wycieczka prowadziła dalej malowniczą krętą drogą przecinającą Góry Złote na Jaworowej Przełęczy do najstarszego na ziemi kłodzkiej uzdrowiska Lądek Zdrój. Z Lądka wycieczka skierowała się do dawnego malowniczego i bajkowego uzdrowiska Międzygórze, gdzie na dzieci czekał obiad w pensjonacie „Nad Wodospadem". Piękne górskie uzdrowisko wybudowane przez Królewnę Niderlandzką Mariannę Orańską w stylu tyrolskim posiada jedyny w swoim rodzaju układ architektoniczny w Polsce, gdzie z 24metrowej skalnej kaskady spada jeden z największych sudeckich wodospadów - wodospad Wilczki.
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Ogrodu Bajek znajdującego się na zboczach Czarnej Góry w Masywie Śnieżnika. Postacie z bajek i baśni, źródełka i domki fascynowały swoją oryginalnością i formą. Wspólne zdjęcia, wróżby i czytanie wielu ciekawych sentencji i przysłów powodowało fantastyczne przeniesienie się w krainę 101 baśni.
Za zorganizowanie wycieczki serdecznie dziękujemy organizatorom i sponsorom. Wycieczkę sponsorował zakład Toyota Manufacturing Motor Poland Wałbrzych w ramach projektu „Pomoc z Toyoty". Projekt ten został rozpisany i zrealizowany przez pana Mariusza Wojciechowskiego, przewodnika sudeckiego i członka rady Sołeckiej w Głuszycy Górnej, oraz wolontariuszy z Toyoty, którzy czuwali nad bezpieczeństwem dzieci. Środki finansowe przekazała również nasza Rada Sołecka i Centrum Kultury. Wszystkim serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że takich wycieczek dla dzieci będzie coraz więcej.
źródło: gluszyca.pl
Wiosna to wyjątkowy czas, w którym przyroda budzi się do życia, a wraz z nią pojawia się wiele możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednak to też moment konkretnych zagrożeń zdrowotnych, które mogą zaburzyć radość związaną z nadejściem ciepłych dni. Na co uważać w szczególności i jakie są sprawdzone metody prewencyjne, które pomogą uchronić się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami?
czytaj więcejW dzisiejszych czasach, gdy życie staje się coraz bardziej intensywne, a tempo codziennych obowiązków nieustannie rośnie, często w głowach wielu osób, których rodzice z roku na rok stają się coraz mniej samodzielni, pojawia się pytanie, jak zapewnić im odpowiednią opiekę, aby nie czuli się pozostawieni samym sobie.
Z troski o komfort i bezpieczeństwo bliskich często poszukujemy alternatyw, które pozwolą zapewnić starszym osobom godne życie, pełne szacunku i ciepła, kiedy my - zapracowani, zajęci pracą i rodziną, często sami nie w pełni zdrowia i sił, nie możemy zamieszkać z rodzicami i zapewnić im wystarczającej opieki, uwagi i czasu. Coraz częściej mówi się o domach opieki, które wbrew obiegowym opiniom, nie są miejscami odizolowanymi od życia, lecz przestrzeniami, gdzie seniorzy mogą czuć się pełnoprawnymi członkami społeczności. Takie ośrodki oferują opiekę medyczną, bogatą ofertę zajęć rehabilitacyjnych, towarzyskich, a także przestrzeń do rozwoju osobistego.
Warto więc zastanowić się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla naszych bliskich, aby mogli cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem w okresie "Jesieni Życia".
W naszym regionie jednym z miejsc łączących nowoczesne podejście do opieki z domową atmosferą, jest Dom Seniora JANTAR.
Od 28 marca ponownie będzie można podziwiać widoki z wieży na Chełmcu. Jak informuje Urząd Miasta Szczawno-Zdrój, obiekt będzie otwarty w piątki, soboty i niedziele w godzinach 10:00-18:00, o ile pozwolą na to warunki pogodowe. W ubiegłym roku wieża była dostępna do początków listopada, także w dni świąteczne i podczas długich weekendów. Wstęp na nią pozostaje bezpłatny, podobnie jak w poprzednich latach.
czytaj więcejMiejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie rozpoczyna przygotowania do organizacji IV edycji Bielawskiego Jarmarku Wielkanocnego, który odbędzie się 13 kwietnia 2025 roku w Parku Miejskim. Zapraszamy do współpracy wystawców, w szczególności: rękodzielników, szkoły, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców oraz mieszkańców Bielawy. Jarmark połączony będzie z Targami Rarytasów Regionalnych, podczas których zaopatrzyć będzie się można w różne spożywcze produkty regionalne.
czytaj więcejMiłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcej