A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Pojemniki po lekarstwach, miski oraz pozostałości po dwóch budynkach - takich odkryć dokonano w okolicy Osówki. Co jeszcze kryje owiany tajemnicą ostatni projekt III Rzeszy?
W okolicy Osówki natknięto się na ampułki i fiolki po lekarstwach oraz dwie metalowe miski, w tym jedną niemal w stanie idealnym.
- Do tej pory tej pory znajdowany był tu różnego rodzaju sprzęt wojskowy albo elementy techniczne, jak np. rury. Szklane pojemniki są pierwszym tego rodzaju odkryciem, dlatego tak cieszymy się ze znaleziska - mówi Zdzisław Łazanowski, prezes Osówki i dodaje, że w najbliższym czasie, po oczyszczeniu i zakonserwowaniu, dołączą one do stałej ekspozycji znalezionych przedmiotów, jaką można podziwiać w podziemiach Osówki.
,,Medyczne" odkrycie, świadczące o tym, że być może w okolicy Osówki znajdowało się ambulatorium Wehrmachtu lub SS, to jeszcze nie wszystko - kilkaset metrów od podziemi, podczas rutynowych prac leśnych, odsłoniły się dwie pozostałości po budynkach.
- Trudno w tej chwili powiedzieć, co tam było. Może uda się postawić jakąś hipotezę, w momencie, kiedy je zbadamy. W tej chwili czekamy na pozwolenie na badania - wyjaśnia prezes Osówki.
Być może dalsza eksploracja obiektów w okolicy Osówki pozwoli na ustalenie celu budowy podziemnego kompleksu, bowiem w tej kwestii zdania historyków nadal są podzielone: jedni optują za mająca tu powstać kwaterą dla Hitlera, inni za miejscem produkcji broni V1 lub V2.
Źródło: gluszyca.pl
Z radością informujemy, że przy Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach (ul. Świdnicka 15) pojawiła się nowa, ekologiczna ławka z panelem fotowoltaicznym!
czytaj więcejJuż w dniach 25–26 lipca lotnisko w Świebodzicach ponownie stanie się miejscem jednego z najbardziej widowiskowych wydarzeń w regionie. Organizatorzy zapowiadają, że tegoroczne RANWERS Pokazy Lotnicze będą największym lotniczym spektaklem na Dolnym Śląsku, pełnym akrobacji, pokazów statków powietrznych i atrakcji dla całych rodzin.
czytaj więcejUzdrowisko Szczawno‑Jedlina S.A. informuje o organizowanej wystawie prac Pana ANDRZEJA KORZEC, która zostanie zaprezentowana w Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnie – Zdroju (ul. Kościuszki 23; 58 – 310 Szczawno – Zdrój). Ekspozycja będzie dostępna dla odwiedzających od 6 lipca 2026 r. (od godziny 14:00) do 31 sierpnia 2026 r. Wernisaż wystawy odbył się 13 lipca 2026 r.
czytaj więcejElegancja, tradycja i majestatyczne konie w wyjątkowej scenerii Zamku Książ - tego po prostu nie można przegapić! Dziedziniec Honorowy Zamku Książ wypełni się dźwiękiem kopyt, pięknem zabytkowych powozów i niezwykłą atmosferą Konkursu Tradycyjnego Powożenia. To wydarzenie, które zachwyca nie tylko miłośników koni, ale każdego, kto ceni historię, klasę i wyjątkowe widowiska.
czytaj więcejRozporządzenie nr 18 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 4 lipca 2026 r. w sprawie wprowadzenia zakazu korzystania z wody rzeki Bóbr na terenie województwa dolnośląskiego z dnia 4 lipca 2026 r.
czytaj więcej