A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Zespół nagrobkowy najsłyniejszego, świebodzickiego zegarmistrza Gustava Beckera, zyskał nowy wygląd. Na zlecenie miasta przeprowadzono tu prace renowacyjne, dzięki którym zabytkowe, XIX-wieczne płyty nagrobne i epitafijne odzyskały dawne piękno. W środę, 24 czerwca, nastąpił odbiór konserwatorski.
- Prace renowacyjne prowadziła firma konserwatorska z Krakowa pod nadzorem profesora Kossakowskiego – mówi Marzena Korona-Kruk, szefowa Wydziału Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej UM w Świebodzicach. – Zapraszam wszystkich mieszkańców do obejrzenia nagrobka, można znów podziewać piękne detale, całość wróciła do swojego pierwotnego stanu.
Nagrobek Gustava Beckera znajduje się w rejestrze zabytków. Potomkowie sławnego zegarmistrza przesłali do burmistrz list, w którym serdecznie dziękują władzom miasta za troskę i podtrzymywanie pamięci o wybitnym rzemieślniku.
Prace renowacyjne kosztowały 43 tys. złotych. W przyszłym roku na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej rozpoczną się prace przy mauzoleum rodziny von Kramsta.
regionalnatv.pl
Od najbliższego wtorku, 21 stycznia wprowadzono nowe zasady wjazdu do ścisłego centrum Jeleniej Góry. Ruch pojazdów od Placu Ratuszowego, przez ul. M. Konopnickiej i 1 Maja, aż do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego możliwy jest wyłącznie pomiędzy godziną 6.00 a 13.00.
czytaj więcejPonad 3 km nowych tras dla rowerzystów powstanie w Świdnicy dzięki 5 mln 600 tys. zł pozyskanych ze środków unijnych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejBędą utrudnienia w ruchu związane z przebudową ul. Lubawskiej w Kamiennej Górze. Konieczny będzie objazd przez Przedwojów, obwodnicę, ul. Jeleniogórską, ul. Jana Pawła II, ul. Sienkiewicza i ul. Waryńskiego.
czytaj więcej