A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Punkt Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy poprowadzi Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”.
- LOT skupia miasta i atrakcyjne miejsca, które niegdyś stanowiły teren Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Chcemy, by świdnicki punkt informacji stał się pierwszym z wielu, które powstaną w naszym regionie – mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy. LOT prowadzić będzie punkt RITiK od soboty, 6 czerwca. Aktualnie trwa przejmowanie zadań od likwidowanego gospodarstwa pomocniczego, które prowadziło miasto w świdnickim Rynku.
- Zmiany nie zostaną przeprowadzone z dnia na dzień. Ale za kilka miesięcy turyści będą mogli liczyć na jeszcze lepszą obsługę i odmieniony punkt informacji turystycznej – mówi wiceprezydent Skórski i dodaje. – Zmieniamy podmiot organizacyjny, prowadzący informację turystyczną. Kierownikowi poprzedniej placówki i pracownikom, którzy przez lata pomagali turystom należą się podziękowania, za stworzenie IT od podstaw. To co dobre przy budowie nowej placówki z pewnością zostanie wykorzystane.
Decyzję o likwidacji gospodarstwa pomocniczego miasto podjęło biorąc pod uwagę kilka czynników. Po zmianie organizacyjnej koszty utrzymania punktu informacji mają być niższe. Co więcej formuła stowarzyszenia dawać będzie szansę pozyskania środków UE, niedostępnych dla jednostek organizacyjnych urzędów miast.
Nadzór nad organizacją punktu Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy sprawuje Ewa Miszczuk-Paluszek, która została wybrana przez zarząd stowarzyszenia na dyrektora biura LOT. Nowa dyrektor biura pochodzi z Jaworzyny Śląskiej. Biegle posługuje się językiem włoskim i angielskim. Ukończyła studia na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, Katedrze UNESCO na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz we Włoszech na Corsi di Lingua di Varese. Ewa Miszczuk-Paluszek do tej pory pełniła funkcję prokurenta zagranicznej spółki prawa handlowego, zajmowała się tłumaczeniami i konsultingiem dla firm zagranicznych, koordynowała projekty współpracy zagranicznej w Polsce.
Źródło: um.swidnica.pl
Wiosna to wyjątkowy czas, w którym przyroda budzi się do życia, a wraz z nią pojawia się wiele możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednak to też moment konkretnych zagrożeń zdrowotnych, które mogą zaburzyć radość związaną z nadejściem ciepłych dni. Na co uważać w szczególności i jakie są sprawdzone metody prewencyjne, które pomogą uchronić się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami?
czytaj więcejW dzisiejszych czasach, gdy życie staje się coraz bardziej intensywne, a tempo codziennych obowiązków nieustannie rośnie, często w głowach wielu osób, których rodzice z roku na rok stają się coraz mniej samodzielni, pojawia się pytanie, jak zapewnić im odpowiednią opiekę, aby nie czuli się pozostawieni samym sobie.
Z troski o komfort i bezpieczeństwo bliskich często poszukujemy alternatyw, które pozwolą zapewnić starszym osobom godne życie, pełne szacunku i ciepła, kiedy my - zapracowani, zajęci pracą i rodziną, często sami nie w pełni zdrowia i sił, nie możemy zamieszkać z rodzicami i zapewnić im wystarczającej opieki, uwagi i czasu. Coraz częściej mówi się o domach opieki, które wbrew obiegowym opiniom, nie są miejscami odizolowanymi od życia, lecz przestrzeniami, gdzie seniorzy mogą czuć się pełnoprawnymi członkami społeczności. Takie ośrodki oferują opiekę medyczną, bogatą ofertę zajęć rehabilitacyjnych, towarzyskich, a także przestrzeń do rozwoju osobistego.
Warto więc zastanowić się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla naszych bliskich, aby mogli cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem w okresie "Jesieni Życia".
W naszym regionie jednym z miejsc łączących nowoczesne podejście do opieki z domową atmosferą, jest Dom Seniora JANTAR.
Od 28 marca ponownie będzie można podziwiać widoki z wieży na Chełmcu. Jak informuje Urząd Miasta Szczawno-Zdrój, obiekt będzie otwarty w piątki, soboty i niedziele w godzinach 10:00-18:00, o ile pozwolą na to warunki pogodowe. W ubiegłym roku wieża była dostępna do początków listopada, także w dni świąteczne i podczas długich weekendów. Wstęp na nią pozostaje bezpłatny, podobnie jak w poprzednich latach.
czytaj więcejMiejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie rozpoczyna przygotowania do organizacji IV edycji Bielawskiego Jarmarku Wielkanocnego, który odbędzie się 13 kwietnia 2025 roku w Parku Miejskim. Zapraszamy do współpracy wystawców, w szczególności: rękodzielników, szkoły, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców oraz mieszkańców Bielawy. Jarmark połączony będzie z Targami Rarytasów Regionalnych, podczas których zaopatrzyć będzie się można w różne spożywcze produkty regionalne.
czytaj więcejMiłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcej