A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Organizatorzy imprezy, czyli Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Fundacja Joanny Lamparskiej na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Projekt Historia”, przygotowali dla gości Festiwalu mnóstwo atrakcji. Największy kompleks sal zamku stał się przestrzenią dla niezwykłych machin Leonarda da Vinci. Turyści mogli zobaczyć i wypróbować eksponaty zaprojektowane przez renesansowego mistrza. Dziedziniec honorowy na dwa dni zamienił się w prawdziwe pole bitwy, na którym odbyło się kilkanaście starć najróżniejszych formacji wojskowych. Odwiedzający zamek obejrzeli m.in. walkę Rzymian, Wikingów, rycerzy, Słowian. Takiej „Bitwy Epok” nie było dotąd nigdzie.
uryści spragnieni mocniejszych wrażeń zwiedzili wystawę „Zbrodnia i Medycyna”, na której zaprezentowane zostały kryminalne eksponaty z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Goście Festiwalu udali się również w wirtualną podróż najsłynniejszym polskim transatlantykiem m/s „Piłsudski”. Dzięki współpracy z Fundacją „Koncept Kultura” oraz technologii VR, widzowie odbyli niezapomniany rejs po Atlantyku, zanurzając się w pełen magicznych przeżyć świat eleganckich wnętrz i opowieści o statku, który był dumą międzywojennej Polski. VII Dolnośląski Festiwal Tajemnic był także okazją do podziwiania imponującej kolekcji morskich lamp naftowych i aparatów oświetleniowych. Ponadto, specjalnie z myślą o najmłodszych, przygotowano dwie strefy atrakcji – w Zamku Księcia Henryka nauczano rycerskiego rzemiosła, zaś w salach „Zapisane w Gwiazdach” odbywały się zajęcia artystyczne, a animatorzy z „Karkonoskich Tajemnic” prowadzili warsztaty kreatywne. Na rodziny z dziećmi czekała również niezwykła przygoda na książańskich tarasach, gdzie przez cały czas odbywała się gra terenowa przygotowana przez Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska. Miłośnicy historii, zagadek i tajemnic mogli uczestniczyć w 14 emocjonujących wykładach.
Nie zabrakło także atrakcji wieczornych. Po raz pierwszy w historii pierwszego dnia Festiwalu odbyła się biesiada "Uczta Bolka", podczas której goście spróbowali rycerskiego jadła w średniowiecznej scenerii, a do tego - odkrywali zamkowe tajemnice podczas zwiedzania średniowieczną trasą. Po zmroku najodważniejsi turyści wyruszyli na specjalną edycję "Nocnego Zwiedzania", by spotkać prawdziwą plejadę zamkowych duchów i zjaw, również z epoki renesansu.
Kolejny Dolnośląski Festiwal Tajemnic odbędzie się 8. i 9. sierpnia 2020 roku w Zamku Książ w Wałbrzychu.
Gdy grudniowy chłód otula wzgórza Książa, we wnętrzach zamku budzi się prawdziwa magia. Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie, które od lat zachwyca tysiące odwiedzających – Zimową Wystawę florystyczną Magia Świąt 2025. W tym roku przeniesiemy Was do królewskiego świata pełnego blasku Royal Christmas. Komnaty, korytarze i sale zamku rozbłysną tysiącami lampek, wypełni je zapach świeżych świerków, a każdy krok przeniesie do miejsca, w którym tradycja splata się z elegancją i wyobraźnią.
czytaj więcejW minionym tygodniu odbył się wyjątkowy spacer integracyjny podsumowujący Projekt „Dbamy o dobre, długie życie” – edukacyjna inicjatywa międzypokoleniowa. W wydarzeniu wzięli udział seniorzy z Klubu Senior+ oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Orła Białego w Wałbrzychu, tworząc pełną energii, serdeczności i życzliwości grupę.
czytaj więcejUtrudnienia w ruchu drogowym – Wałbrzych, ul. Wrocławska. Biuro Inwestycji Drogowych i Zarządzania Drogami Urzędu Miasta Wałbrzych informuje, że w związku z planowanymi robotami dot. wymiany sieci gazowej w ul. Wrocławskiej - skrzyżowanie z ulicami Długą i Wrocławską, wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu drogowym.
czytaj więcejInformacja dotycząca utrzymania przejezdności sróg w gminie Walim: Utrzymanie przejezdności na drogach wojewódzkich należy do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei. ...
czytaj więcejPrezes Polskiego Związku Narciarskiego, legenda skoków narciarskich i czterokrotny medalista olimpijski Adam Małysz odwiedził Karpacz, aby rozmawiać o rozwoju sportów zimowych w mieście. Spotkanie obejmowało rozmowy z władzami Karpacza i przedstawicielami lokalnych klubów sportowych.
czytaj więcej